استيضاح وزيرنفت جدی شد | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 25 تير 1403 - 9:30

استيضاح وزيرنفت جدی شد

شماره: 22253
Aa Aa

انتصاب مدیران بر اساس رابطه، ضعف مشهود در مدیریت و برنامه‌ریزی، ناتوانی در جذب سرمایه‌گذاری، عدم توسعه مناسب میدان‌های نفتی و عدم تسلط در اجرای عملیاتی خط مشی‌ها و سیاست‌های مرتبط از مهمترین دلایل استیضاح اوجی اعلام شده است.

با اعلام رئیس کمیسیون خدمت و محرومیت‌زدایی مجلس؛
استيضاح وزيرنفت جدی شد

اسپادانا خبر| سيدفريور موسوی

 

نخستین باری که موضوع استیضاح اوجی مطرح شد به اسفند 1400 برمی‌گردد که مالک شریعتی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی وزارت نفت را متهم به فریبکاری کرد و نوشت که پس از پایان بررسی بودجه 1401 وزیر نفت برای استیضاح به مجلس خواهد آمد.

در سال 1401 خبری از استیضاح نشد و این وعده هم به‌مانند سایر وعده‌های دیگر مجلس به خواب رفت ولی حالا یکی دیگر از نمایندگان مجلس از جمع شدن امضا برای استیضاح اوجی خبر داده است.

سید علی موسوی در گفت‌وگو با خانه ملت، در تشریح جزئیات درخواست خود از هیئت‌رئیسه مجلس برای استیضاح وزیر نفت گفت:

بنده و جمعی از نمایندگان مجلس به‌عنوان وکلای ملت با استناد به اصل 89 قانون اساسی و ماده 222 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تقاضای استیضاح آقای مجید اوجی را تقدیم هیئت‌رئیسه کرده‌ایم.

نماینده ملکان در مجلس شورای اسلامی در بیان کلیات این درخواست ادامه داد:

ضعف مشهود در مدیریت و برنامه‌ریزی منظم و مثمر ثمر در وزارت نفت، عدم اشراف تئوری و نظری در حوزه سیاست‌گذاری‌ها و استراتژی‌های مرتبط با نفت، عدم تسلط  و اشراف در اجرای عملیاتی خط‌مشی‌ها و سیاست‌های داخلی و بالادستی مرتبط با وزارت نفت و جهت‌گیری‌ها و راهبردهای اعلام‌شده هنگام اخذ رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی که نتیجه این عدم توانایی‌ها در اجرای سیاست‌ها منجر به بی‌نظمی و چالش‌های روزمره در خصوص مسائل مهم و اساسی نفت شده و نتایج غایی آن کاهش ظرفیت‌های تولیدی و آسیب شدید به اعتماد و سرمایه‌های اجتماعی و نارضایتی شدید جامعه و همه آحاد مردم و صنایع شده است.

این نماینده مجلس یازدهم با اشاره به محورهای اساسی درخواست استیضاح وزیر نفت یادآور شد:

ضعف شدید مدیریتی در مدیریت بازار در همه حوزه‌های تحت پوشش و عدم تصمیم‌گیری و اجرای مناسب سیاست‌ها و ایجاد اختلال و چالش در زنجیره تأمین، تولید، توزیع و نظارت بر حسن انجام فعالیت‌ها بر اساس قوانین و دستورالعمل‌ها نهایتاً منجر به نارضایتی و شکاف شدید در جامعه شده است.

رئیس کمیسیون مشترک خدمت و محرومیت‌زدایی مجلس شورای اسلامی در ادامه از عدم توانایی وزیر نفت در مقابله با رانت واگذاری مشتقات و فرآورده‌های نفتی، انتصاب مدیران بر اساس رانت و رابطه، عدم توجه به مسئولیت اجتماعی که وزارت نفت برای محرومیت‌زدایی در مناطق محروم کشور بر عهده دارد، نا ترازی و ناتوانی در تأمین گاز زمستان، بی‌توجهی به رفع آلایندگی صنایع، نیروگاه‌ها و پتروشیمی‌ها، ناتوانی این وزارتخانه در جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، ناتوانی در ممانعت از هدر رفت گاز، ناتوانی در حوزه سوخت به‌رغم به مدار آمدن پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، عدم توسعه مناسب میدان‌های نفتی بالاخص میدان‌های مشترک نفت و گاز، بی‌توجهی به رشد تولید، عدم توفیق در برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری برای تولید گاز مطابق با اسناد بالادستی، عدم اجرای گازرسانی در مناطق محروم ازجمله پروژه شرق کشور، عدم برنامه‌ریزی برای اجرای طرح جامع انرژی کشور مطابق با جدول زمان‌بندی‌شده، عدم فرهنگ‌سازی در جهت کاهش و مصرف بهینه فرآورده‌های نفتی، عدم نظارت بر رفتار پیمانکاران با نیروها، انعقاد قراردادها و برنامه‌ریزی برای برگزاری مناقصات خارج از سامانه ستاد و عملکرد ضعیف در فروش نفت به‌عنوان دیگر دلایل ارائه درخواست استیضاح وزیر نفت یاد کرد.

اما امروز سایت مجلس شورای اسلامی نوشته است:

رئیس کمیسیون مشترک خدمت و محرومیت‌زدایی مجلس اعلام کرد:

بنده و جمعی از نمایندگان مجلس به عنوان وکلای ملت با استناد به اصل 89 قانون اساسی و ماده 222 آیین‌نامه داخلی مجلس، تقاضای استیضاح «اوجی» را تقدیم هیات‌رییسه کرده‌ایم.

انتصاب مدیران بر اساس رانت و رابطه، ناترازی و ناتوانی در تامین گاز زمستان، ضعف مشهود در مدیریت و برنامه‌ریزی منظم و مثمرثمر در وزارت نفت، ناتوانی در جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، ناتوانی در ممانعت از هدر رفت گاز، ناتوانی در حوزه سوخت برغم به مدار آمدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس، عدم توسعه مناسب میدان‌های نفتی بالاخص میدان‌های مشترک نفت و گاز، عدم تسلط و اشراف در اجرای عملیاتی خط مشی‌ها و سیاست‌های داخلی و بالادستی مرتبط با وزات نفت و ... از مهمترین دلایل استیضاح وزیر نفت اعلام شده است.

بايستي ديد نمايندگان آیا واقعا خواهان استيضاح و تعويض اوجي هستند یا اهداف دیگری را دنبال می نمایند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان