ایران به سمت دانش‌های نوظهور حرکت می‌کند | اسپادانا خبر
 
 
شنبه، 13 خرداد 1402 - 8:22

ایران به سمت دانش‌های نوظهور حرکت می‌کند

شماره: 21452
Aa Aa

در کوتاه‌ترین زمان با عوامل مسمومیت دانش‌آموزان برخورد شود| باید انسان‌های حق‌مدار و عادل مدیر شوند| 22 بهمن امسال تجلی وفاداری به حق بود.

سید محمدحسن ابوترابی‌فرد، امام جمعه موقت تهران؛
ایران به سمت دانش‌های نوظهور حرکت می‌کند

سید محمدحسن ابوترابی‌فرد، امام جمعه موقت تهران در خطبه های نماز جمعه پایتخت اظهار داشت:

درباره مسمومیت دانش‌آموزان عزیز انتظار می‌رود همانطور که شخصیت‌ها و مقامات تاکید کردند اولاً در کوتاه‌ترین زمان با شناسایی عوامل و برخورد درس‌آموز از تکرار این حوادث جلوگیری شود. ثانیا با تنویر افکار عمومی زمینه اطمینان خاطر دانش‌آموزان و والدین محترم فراهم شود.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از تسنیم، وی عنوان کرد:

اینکه می‌بینیم دشمن از همه ابزارها برای فشار بر این شجره تنومند استفاده می‌کند برای این است که در تحلیل‌های دقیق نقشه راه ایران را در مسیری درست و اقتدارآفرین مشاهده می‌کند. پرچمدار حرکت توسعه پژوهش و فناوری، رهبری است. امروز و فردا جهان به قضاوت می‌نشینند. ملتی و کشوری که در سال 1357 جامعه دانشگاهی‌اش 170 هزار دانشجو بود که 70 درصد آن‌ها در تهران بودند و یک دانشجو در مقطع دکترا در کشور تحصیل نمی‌کرد چگونه به قطب تولید علم تبدیل شد و برای سال‌های متمادی رتبه نخست را در منطقه جنوب غرب آسیا و رتبه شانزدهم در سطح جهان به دست‌آورد؟ در یک فاصله کوتاه تحول عظیمی در جامعه دانشگاهی به وجود آمد و امروز بیش از 3 میلیون و 700 هزار نفر دانشجو هستند. دانشجویانی که در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند، معادل کل دانشجویان سال 1357 هستند. زمان پیروزی انقلاب 1.2 از کل جمعیت ایران تحصیلات دانشگاهی داشتند اما امروز 20 درصد از جمعیت ایران دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. سرمایه عظیم انسانی موتور حرکت انقلاب اسلامی است. دشمنان فراز و نشیب‌های دلار را که قطعاً مهم است و باید مهار شود، ملاک نمی‌دانند. آن‌ها توسعه علمی، حرکت در مسیر فناوری‌ها و نوآوری‌های نو را علائم قطعی پیشرفت می‌دانند و نگران هستند. ایران اسلامی در این حوزه کارهای بزرگی انجام داده است. ما زمان پیروزی انقلاب حدود 9 هزار عضو هیات علمی داشتیم که امروز 81 هزار عضو هیات علمی داریم که بسیاری از آن‌ها مقالاتشان بیشترین استناد در مراکز علمی دارد.

وی با بیان اینکه ملتی که در سایه تجربه مقاومت خویش محور مقاومت را خلق کرده است از تنگناها عبور خواهد کرد گفت:

دانشمندان برتر ایرانی که جزء 2 درصد دانشمندان برتر جهان هستند به یک هزار و 673 نفر افزایش پیدا کردند. در گزارشی که شاخص نوآوری (دانش‌ها و فناوری‌های نوظهور) جهانی سال 2022 را تبیین می‌کند می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران توانسته است که از میان 132 کشور مورد بررسی، ایران در مقام 53 جهانی به دست آورده که بهترین رتبه کسب شده تاکنون است. ایران به سمت قدرت برآمده از دانش‌های نوظهور حرکت می‌کند. درآمدهای ارزی آینده کشور را فروش نفت تعیین نمی‌کند و بر مبنای تولید دانش خواهد بود.

امام جمعه موقت تهران گفت:

باید انسان‌های حق‌مدار و عادل را به عنوان مدیران کشور انتخاب کرد که از ظرفیت‌های لازم برای شناخت حق در حوزه‌های مختلف برخوردار باشند. همچنین آن‌ها با شناخت حق، متعهد به اجرای حق باشند و در کنار حق استوار و ثابت‌قدم بایستند.

ابوترابی‌فرد گفت:

مردم با حضور در راهپیمایی 22 بهمن تفسیر روشنی از شناخت حق و ایستادگی در کنار حق ارائه دادند. 22 بهمن تجلی شناخت و وفاداری به حق بود. مردم با الهام از مکتب عاشورا، دانش، فهم و بینش عمیق سیاسی، درک درست از عزت و پایداری و اقتدار ایران را در برابر دیدگان بهت‌زده اردوگاه نظام سلطه با محوریت آمریکای جهان‌خوار به نمایش گذاشتند.  مردم با حضور ده‌ها میلیونی پرافتخار خویش این فریاد رسا را در ایران و جهان طنین‌افکن کردند که ما در اوج سختی‌ها، تهدیدها و تنگناها برای دستیابی به پیروزی در کنار رهبر خویش استوار ایستاده‌ایم. انقلابی با این عظمت به یاری خدای سبحان از تنگناهای اقتصادی با اقتدار عبور خواهد کرد. پیروزی پرافتخار در میدان جنگ نظامی را در میدان جنگ اقتصادی تکرار خواهیم کرد. دولتمردان با رصد دقیق مشکلات و چالش‌های داخلی و توطئه‌ها و دسیسه‌های خارجی و فراهم آوردن زمینه حضور و مشارکت توده‌های مردم، نخبگان علمی و سیاسی و کارآفرینان عالم و با انگیزه مسیر حرکت کشور به سمت پیشرفت و رشد اقتصادی را هموار خواهند کرد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان