بالاترین نرخ رشد اقتصادی را بین کشورهای منطقه داشتیم | اسپادانا خبر
 
 
شنبه، 30 تير 1403 - 10:02

بالاترین نرخ رشد اقتصادی را بین کشورهای منطقه داشتیم

شماره: 25721
Aa Aa

بالاترین نرخ رشد اقتصادی منطقه و کشورهای همسایه در سال ۲۰۲۳متعلق به ایران بوده است. هم تورم را کاهش دادیم و هم نرخ ارز را کنترل کردیم.

محمدرضا فرزین رئیس بانک مرکزی اعلام کرد؛
بالاترین نرخ رشد اقتصادی را بین کشورهای منطقه داشتیم

محمدرضا فرزین رئیس بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیئت دولت اعلام کرد براساس گزارش بانک جهانی بالاترین نرخ رشد اقتصادی منطقه و کشورهای همسایه در سال ۲۰۲۳متعلق به ایران بوده است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، او با بیان اینکه نرخ رشد اقتصادی در سال گذشته ۵ درصد بوده است تصریح کرد:

این نرخ رشد قابل قبول و بسیار خوب است. رشد مصرف خصوصی در سال ۱۴۰۲ برابر ۴.۱ درصد است که کمتر از سال قبل بوده است که در سال ۱۴۰۱، ۸.۷ درصد بود. رشد تشکیل سرمایه همچنان بسیار خوب است که در سال گذشته ۶.۷ درصد بود و امسال به ۷.۲ درصد رسیده است. نرخ رشد کشاورزی قابل قبول نیست. سال ۱۴۰۱ این عدد ۱.۱ درصد بود، در ۱۴۰۲، ۰.۲ درصد بوده است. نرخ رشد بخش نفت در سال ۱۴۰۱، ۱۰ درصد بود که به ۱۴.۷ درصد در سال ۱۴۰۲ افزایش یافت. نرخ رشد صنایع و معادن در سال گذشته ۴.۵ درصد است. این عدد در سال ۱۴۰۱، ۶.۵ درصد بود. در بخش ساختمان نرخ رشد در سال گذشته به ۷.۱ درصد افزایش یافت. این عدد در سال ۱۴۰۱، ۱.۱ درصد بود. نرخ رشد خدمات در سال۱۴۰۱، ۲.۷ درصد و در سال ۱۴۰۲، ۳.۸ درصد بود که بیشترین بخش آن مربوط به گردشگری بود. نرخ رشد گردشگری در سال ۱۴۰۱، ۲۲.۸ درصد بود و در سال ۱۴۰۲ نرخ رشد دو رقمی خود را حفظ کرد.
فرزین با اشاره به اینکه هدف سیاست پولی کنترل تورم است گفت:

پیش از این پیش‌بینی می‌شد نرخ تورم کشور افزایش می یابد در حالیکه سیاست پولی ما جلوگیری از تورم شدید بود. تورم نقطه به نقطه از ۵۵ به ۳۱ درصد کاهش یافت. نرخ ارز را هم کنترل کردیم و تامین مالی را انجام دادیم. علت اینکه هم رشد داشتیم و هم نرخ تورم کنترل شد این بود که مصالحه منطقی بین سیاست‌های رشد و تورم برقرار کردیم. همچنین از روش‌های مالی تامین مالی زیر خطی یا غیرترازنامه‌ای استفاده کردیم. امیدوارم با رشد تسهیلات و نقدینگی مناسب تولید، تورم را به کانال ۲۰ درصد بیاوریم.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان