باید با زور در مقابل فساد و قاچاق ایستاد | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 4 خرداد 1403 - 2:47

باید با زور در مقابل فساد و قاچاق ایستاد

شماره: 25147
Aa Aa

او می گوید رهبر معظم انقلاب پیشوای جهان اسلام است و بیانات ایشان دستورالعمل حکومتی و توصیه به جامعه است و باید در دستورکار قرار بگیرد.

سید احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد؛
باید با زور در مقابل فساد و قاچاق ایستاد

سید احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد در خطبه های نماز جمعه این شهرستان گفت:

انتظار مردم این است که تصمیمات، اقدامات و همه تدابیری که در مسائل اقتصادی اعمال می‌شود ختم به ثمرات مطلوب و محسوس در زندگی مردم شود تا کار به جایی برسد که دیگر عناصر تلخ‎کننده اقتصاد حلاوت‌های موجود را در کام مردم از بین نبرد.

به گزارش اسپادانا خبر، علم الهدی ادامه داد:

این بی‎ثباتی بازار، گرانی اجناس، تنزل ارزش پول ملی و فاصله طبقاتی همگی به هم ربط دارد. بی ثباتی معلولی است که تنزل ارزش پول ملی و افزایش فاصله طبقاتی علت‌های آن هستند. برای حل آن هم باید همه احساس تکلیف کنند و هیچکس نباید بیکار بنشیند تا دولت بیاید تلخی را از سفره مردم بردارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت:

اینکه یک آقای کاسب بخواهد صبحگاه پیش از آن که کرکره مغازه، حجره یا بنگاهش را بالا ببرد نگاه به نرخ ارز و قیمت دلار داشته باشد تا اگر افزایش داشت او هم چند هزار تومان کالاهایش را گران‌تر عرضه کند عین بی ‎انصافی است. آقای رئیس بانک مرکزی و شخص رئیس جمهور در تلویزیون پیش چشم همه مردم اعلام کردند برای کالای اساسی ارز دولتی را به وفور فراهم کرده و هر نوع واردات در این عرصه با این ارز صورت می‌گیرد بنابراین قیمت ارزی که در بازار آزاد از این مبالغ بیشتر می‌رود نباید تأثیری بر واردات داشته باشد اما حقیقت امروزه بازار متفاوت از این منطق است. آن آقای دلال با آن آقای بی انصافی که برای سرکوبی تولید کشور محصول خود را براساس افزایش حبابی نرخ ارز گران می‌کنند این‌ها همان کسانی هستند که با وجود ثبات در نرخ ارز دولتی، می‌خواهند بازار را براساس نرخ آزاد ارز تنظیم کنند. سوداگران حتی در بعضی بخش‌ها کاری کرده ‎اند که محصول تولید داخل و ایرانی هم با ارز آزاد راهی بازار شود. این که نمی‌شود. در رهگیری فساد حتی ثابت می‌شود کارخانجات و تولیدکنندگان ایرانی با همان قیمت معقول و متناسب با ارز دولتی محصولشان را می‌فروشند اما دلال و سوداگر در این چرخه سود سرشار به جیب می‌زند و کالا را گران به بازار می‌رساند.

علم الهدی گفت:

امروزه در کشور ما اقلیت مرفهی زندگی می‌کند که نظام زندگی و معیشت را در کشور بهم زده ‎است. همان آقایی را می‌گویم که سوار بر خودروی شاسی بلند خود به مغازه میوه فروشی می‌آید، کارت را ارائه می‌دهد و رمز را هم می‌گوید تا میوه فروش با هر نرخی که بخواهد، میوه‌ها را حساب و کتاب کند و فقط طرز خرید طوری باشد که این آقای متمول حتی از خودرو پیاده نشود البته کاری هم ندارد که در کل چه‎قدر از موجودی کارت برداشت شد و بیش از آن ژست ثروت و رفاه است که برایش موردتوجه قرار دارد اما این طرز برخورد، تفاوت رفتاری را در بازار رقم می‌زند که در نهایت دود آن به چشم کل جامعه می‌رود.

امام جمعه مشهد بیان کرد: 

درست است فرمایشات رهبر معظم انقلاب در مقام یک مرجع تقلید اعلام می‌شود اما بنده بارها تأکید کرده‎ ام که این آقا رهبر این کشور و پیشوای جهان اسلام است بنابراین این طور نیست که گمان کنید همه این بیانات تأکید اخلاقی و توصیه معنوی است و می‌توان به آن عمل نکرد. خیر، این طور نیست. این بیانات، دستورالعمل حکومتی و توصیه به جامعه است و باید در دستورکار قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه باید در مقابل قاچاق و فساد اقتصادی ایستادگی کرد گفت:

امروزه می‌بینیم عده‎ ای در رسانه‌های مختلف موضع‎گیری می‌کنند، ژست روشنفکری و تخصص به خود می‌گیرند و شعار می‌دهند که مدیریت اقتصاد با زور نمی‌شود. این حرف‌ها چیست؟ اقتدار حکومتی باید پای‎کار بیاید و کل جریان مدیریتی نظام به کار بیفتد تا با همه قدرت این تلخی‌های موجود در اقتصاد کشور برای مردم به شیرینی تبدیل شود. ما هم نمی‌خواهیم با زور اقتصاد را اداره کنیم اما باید با زور در مقابل فساد و قاچاق ایستاد. یعنی واقعاً نمی‌شود جلوی آن آقایی را گرفت که همه درآمدش از خرید و فروش دلار است؟ نمی‌شود با زور جلوی آن دلال و سوداگری را گرفت که میوه و ارزاق مردم را از کشاورز ارزان می‌خرد و به بازار گران عرضه می‌کند تا به قیمت محروم‎ ماندن مردم خودش سود کند؟ جامعه نباید تلخ‎ کام باشد. این تلخی‌ها نباید حلاوت پیشرفت‌های اقتصادی را از بین ببرد. مردم باید راحت زندگی کنند. شیرینی‌های پیشرفت وسیع زیرساخت‌ها را احساس کنند. این موفقیت‌ها زمانی برای مردم محسوس می‌شود که تلخی‌ها از سفره مردم برچیده شود. ۸ هزار دستگاه تولیدی وارد چرخه تولید شده ‎اند، بیکاری به طرز محسوسی کاهش پیدا کرده و دانش‌بنیان‌ها در کار هستند. این‌ها دستاوردهایی است که اگر محصولش به سفره ملت برسد خیلی از این چالش‌ها کمرنگ و بی‎تأثیر خواهد شد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان