بزرگترین گنبد کاشی‌کاری جهان از حصار خارج شد | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 29 تير 1403 - 6:09

بزرگترین گنبد کاشی‌کاری جهان از حصار خارج شد

شماره: 25611
Aa Aa

عملیات مرمت تزئینات و رفع اعوجاج گنبد مسجد امام اصفهان اتمام و این گنبد عظیم تاریخی از حصار داربست‌ها پس از ۱۴ سال آزاد شد.

با اعلام مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان؛
بزرگترین گنبد کاشی‌کاری جهان از حصار خارج شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از اتمام عملیات مرمت کاشی‌کاری گنبد عظیم مسجد تاریخی اصفهان خبرداد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی میراث فرهنگی، امیر کرم زاده گفت:

عملیات مرمت گنبد مسجد امام پس از ایجاد اعوجاج در ترک‌های بخش جنوب شرقی گنبد و انجام آسیب شناسی از سال ۱۳۸۹ آغاز شد. پس از اتمام عملیات مرمت گنبد و بازگشایی بخشی از داربست‌ها در تابستان ۱۴۰۱ مجددا کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی متوجه بروز اعوجاج در بخش انتهایی ترک شانزدهم گنبد شدند لذا با دستور وزیر میراث فرهنگی و معاون میراث فرهنگی کشور کمیته‌ای چهار نفره شامل کارشناسان پیشکسوت معماری، مرمت و سازه در دو سطح ملی و استانی کار نظارت بر وضعیت و پایش گنبد را آغاز کردند.

او تصریح کرد:

کمیته نظارت از تابستان ۱۴۰۱ در چند مرحله کار نظارت و پایش زیرساخت‌ها و تزئینات بزرگترین گنبد کاشی‌کاری جهان را آغاز و پس‌ از بررسی‌ها و برگزاری نشست‌های متعدد و ارائه دستور کار عملیات مرمت گنبد دوباره از سرگرفته شد و درنهایت عملیات مرمت تزئینات و رفع اعوجاج در ترک شانزدهم در چند روز گذشته اتمام و این گنبد عظیم تاریخی از حصار داربست‌ها پس از ۱۴ سال آزاد شد. با توجه به ادامه فعالیت کمیته نظارت بر گنبد مسجد امام بخش محدودی از داربست‌ها برای پایش شالوده گنبد همچنان باقی مانده و پس از آن عملیات مرمت کمربند گنبد بزودی آغاز می‌شود.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان