بهترین کارها در حوزه سلامت در حال انجام است | اسپادانا خبر
 
 
چهارشنبه، 19 بهمن 1401 - 5:22

بهترین کارها در حوزه سلامت در حال انجام است

شماره: 21005
Aa Aa

رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران گفته کشورهای منطقه رسماً می‌گویند ما قبلاً برای امور پزشکی به اروپا می‌رفتیم اما الان ترجیح می‌دهیم ایران بیاییم.

همه دستگاه‌ها برای جذب نخبگان آمادگی کامل دارند؛
بهترین کارها در حوزه سلامت در حال انجام است

سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در بیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی اظهار کرد:

در آزمون بزرگی که فعالان این عرصه در کرونا دادند بسیار خوش درخشیدند و مردم ما قدردان زحمات آنان هستند که از جان مردم حفاظت کردند.

به گزارش اسپادانا خبر، وی افزود:

از پژوهشگرانی که در تولید دانش ما را سربلند کردند و افتخار آفریدند هم متشکریم. من وقتی به سازمان ملل رفتم دبیرکل از من در دیداری عذرخواهی کرد و گفت که خیلی تلاش کردیم تحریم‌ها را نسبت به مردم ایران در مواجهه با کووید ۱۹ برداریم اما موفق نشدیم. من گفتم آقای دبیرکل امروز علاوه بر اینکه مردم ما تا ۷۰ درصد واکسینه شدند از تولیدکنندگان واکسن و صادرکنندگان آن هستیم. امروز افتخارات حوزه سلامت ما این است که بیش از ۹۰ درصد داروهای ما تولید داخل است و بسیاری از تجهیزات پزشکی در کشور تهیه می‌شوند ‌و کار استاندارد قابل رقابت با تولید مشابه خارجی هم هست.

رئیسی با بیان اینکه ما باید دانایی را زمینه توانایی کنیم ادامه داد:

همه پژوهشگران باید احساس حمایت از ایده‌پردازی و شغل محترمانه داشتن را داشته باشند. ما در بنیاد نخبگان توانسته‌ایم بسیاری را جذب کنیم و این افتخاری برای ماست. همه دستگاه‌ها برای جذب نخبگان آمادگی کامل دارند و از این امر استقبال می‌کنند و آنان سرمایه‌ای برای کشور و دستگاه‌ها محسوب می‌شوند که باید کارشان مورد حمایت باشد و در آرامش و امنیت امور خود را پیش ببرند و این هدف در دستگاه‌های کشور در حال اجراست. گاهی شاید در یک دستگاهی مواردی باشد که وصول به این هدف را کند می‌کند اما در دولت این امور را پیگیری می‌کنیم و تسریع در انجام این هدف را مورد توجه قرار داده‌ایم تا مشکلات و کندی‌ها در این زمینه رفع شود. همواره تاکید کرده‌ایم که ارتباط صنعت و دانشگاه باید حفظ شود. تولید دانش اگر در کنار نیاز کشور نباشد، هم خوب است و در جایگاه علمی کشور تاثیرگذار است اما باید در وجه عالی‌تر به کار شناخت و رفع مشکلات کشور هم بیاید. ما باید مرجعیت علمی کشور را حفظ کنیم و ارتقاء دهیم و به افزایش بهره‌وری در این زمینه فکر کنیم. هرگونه هزینه‌کردن در این عرصه سرمایه‌گذاری است و آن را باور دارم. امروز نیازمندیم در حوزه‌های مختلف نسبت به افزایش بهره‌وری بازنگری داشته باشیم. ما ۱۰۱ هزار استاد دانشگاه در کشور داریم و وجود آنان باید موجب ارتقای علم و دانش و فناوری در کشور شود. در اجلاس اخیر یکی از کارهای ارزشمند بانوان ما کارهای مربوط به علم و فناوری بود که به معرفی کشور ما کمک کرد. کارهای نوآورانه افتخار ماست که باید به آن‌ها توجه ویژه داشته باشیم.
وی گفت:

ما با همکاری مجلس تلاش داریم که عزیزان در حوزه سلامت با تنگا مواجه نباشند. یکی از اولویت‌های امروز ما توجه به سلامت هم در بودجه و هم در برنامه‌ریزی است و این موضوعی است که آن را در مجلس هم با نمایندگان در میان گذاشته‌ام.
او با بیان این که نباید به میزان فعلی در تولید علم و فناوری بسنده کرد گفت:

ما به حضور متخصصان در شهرستان‌ها و دستگاه‌های مختلف نیازمندیم. الان هم چنین افرادی در همین جایگاه‌ها قرار دارند اما نه به اندازه‌ای که ما به آن نیاز داریم. در حوزه بهداشت و درمان که پشتوانه آن کار علمی و پژوهشی و نوآوری‌هایی که است خانم‌ها و آقایان متخصص ما انجام می‌دهند به جایی رسیدیم که برای دنیا هم قابل‌توجه است و به کشورهای منطقه که می‌روم رسماً می‌گویند ما قبلاً برای امور پزشکی به اروپا می‌رفتیم اما الان ترجیح می‌دهیم ایران بیاییم یعنی این ادراک برای همسایگان ما به وجود آمده که باید به ایران آمد و رفتن به اروپا اولویت نیست. امری که به گردشگری سلامت ما بسیار کمک می‌کند.
او با بیان اینکه بهترین کارها در حوزه سلامت در ایران اسلامی در حال انجام است اظهار کرد:

این امر محصول کار دانشمندان و متخصصان ماست و نباید گذاشت که این ادراک مخدوش شود بلکه باید آن را توسعه و گسترش داد و در راستای ارتقای هرچه بیشتر آن کوشید.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان