جمعیت زیر خط فقر ۲۰۰ هزار نفر کاهش یافت | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 1 مرداد 1403 - 13:33

جمعیت زیر خط فقر ۲۰۰ هزار نفر کاهش یافت

شماره: 24510
Aa Aa

او در عین حال می گوید روند کالری دریافتی خانوار در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۰، ۱۹.۱ درصد و سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، ۴.۶ درصد کاهش داشته است.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛
جمعیت زیر خط فقر ۲۰۰ هزار نفر کاهش یافت

بر پایه تکلیف آیین­‌نامه چتر ایمنی رفاه اجتماعی پس از انتشار داده‌های هزینه و درآمد خانوار مرکز آمار ایران خط فقر مطلق و خط فقر شدید سال ۱۴۰۱ محاسبه و برآوردی از سال ۱۴۰۲ طی گزارشی مجلد برای هیئت دولت و وزراء ارسال شده است.

به گزارش اسپادانا خبرف این مطلب را علیرضا عسگریان، معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرده است.

او گفت:

براساس این گزارش همانند سال­ ۱۴۰۰ در سال ۱۴۰۱ نیز از تعداد افراد زیر خط فقر کاسته شده است به طوریکه براساس محاسبات پایش فقر وزارتخانه متبوع با وجود تورم قابل ملاحظه­‌ای که در سال گذشته و سال جاری با آن مواجه هستیم جمعیت زیر خط فقر در سال ۱۴۰۱ حدود ۲۰۰ هزار نفر نسبت به سال قبل کاهش یافته است. در محاسبه خط فقر شدید حداقل میزان درآمد خانوار برای دریافت ۲۱۰۰ کیلوکالری در روز در نظر گرفته شده است که در همین راستا محاسبه خط فقر شدید غذایی با همکاری کمیته امداد و وزارت بهداشت انجام شده است. همزمان با افزایش تورم طی دهه اخیر در کشور روند کالری دریافتی خانوار کاهشی بوده است به طوری که روند کالری دریافتی خانوار در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۰، ۱۹.۱ درصد و سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، ۴.۶ درصد کاهش داشته است. آمار منتشر شده توسط مرکز آمار ایران نیز نشان می­‌دهد که قیمت خوراکی و دخانی برای خانوار شهری ۵۲.۸ درصد و برای خانوار روستایی ۵۲.۷ درصد در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد:

باتوجه به این موضوع و در راستای تأمین حداقل کالری موردنیاز خانوارها، معاونت رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، سیاست­‌های حمایتی خود را برای عموم مردم از طریق طرح کالابرگ الکترونیک و گروه‌­های خاص هدفمند به اجرا درآورده است، در همین راستا می­‌توان به اجرای طرح­ یسنا (حمایت از مادران شیرده و دارای کودک زیر دو سال در دهک یک درآمدی در ۸ استان کم‌برخوردار به عنوان پایلوت)، طرح ارتقای امنیت غذایی کودکان ۵ تا ۵۹ ماه دهک‌­های ۱ تا ۷ درآمدی در بستر کالابرگ الکترونیکی با ارائه بسته‌های رایگان اشاره کرد.

عسگریان با اشاره به اینکه طرح کالابرگ برگ الکترونیک از اوایل سال جاری اجرا شده است گفت:

هرچند در حال حاضر نمی‌توان به طور کمی اثر اجرای طرح کالابرگ را بررسی کرد اما استقبال مردم از این طرح نشان می‌­دهد که طرح فوق توانسته است بر معیشت مردم اثرگذار باشد و می‌توان اثربخشی آن را در سال آینده به طور دقیق‌تر بررسی کرد البته باید به این نکته توجه کرد که میزان کاهش کالری دریافتی صرفاً ناشی از عدم تمکن مالی خانوار و افراد نیست و تغییر ترجیحات، فرهنگ و عادات غذایی و مسائل مرتبط با سلامتی افراد نیز در این تغییرات سهم بسزایی دارند. در گامی دیگ معاونت رفاه و امور اقتصادی، برای اولین بار برنامه رفع فقر مطلق با شناسایی فقرا و اولویت‌دهی به گروه‌های آسیب‌پذیر را با اولویت رفع فقر شدید تدوین کرده که جهت دریافت نظرات کارشناسان به تمامی وزارت­خانه­‌ها و نهادهای ذیربط در مسئله رفع فقر با رعایت محرمانگی ارسال شده است. امید است در سال آتی منابع لازم برای اجرای این برنامه تأمین و شاهد رفع فقر شدید در کشور باشیم.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان