حریم خصوصی مردم خط قرمز ما است | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 1 مرداد 1403 - 14:38

حریم خصوصی مردم خط قرمز ما است

شماره: 20174
Aa Aa

احدی حق دسترسی به اطلاعات مردم را در پلتفرم‌های داخلی را ندارد| مردم طعم سرعت بالای اینترنت را در آینده نزدیک می چشند| ۱۷ میلیون کاربر در یک روز به یک پلتفرم داخلی پیوسته اند.

شبکه ملی اطلاعات تا سال ۱۴۰۳ محقق خواهد شد؛
حریم خصوصی مردم خط قرمز ما است

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی سؤال تعدادی از نمایندگان در خصوص اقدام وزارت ارتباطات برای توسعه شبکه ملی اطلاعات بیان کرد:

برای این‌که این مهم محقق گردد تمام منابع وزارتخانه را بسیج کردم.

به گزارش اسپادانا خبر، او گفت:

اولویت اول وزارت ارتباطات تحقق شبکه ملی اطلاعات در لایه‌های مختلف است. با افتخار اعلام می‌کنیم با تلاش شبانه‌روزی وزارت ارتباطات میزان تحقق شبکه ملی اطلاعات بیش از ۵۹ درصد پیشرفت داشته است. در ۱۰ سال تنها ۳۰ درصد پیشرفت داشته اما در ظرف یک سال و اندی به پیشرفت ۵۹ درصدی رسیده است و با برنامه ‌ریزی صورت گرفته ظرف یکسال و نیم آینده یعنی تا سال ۱۴۰۳ شبکه ملی اطلاعات محقق خواهد شد. ما به دنبال ایجاد یک شبکه پرسرعت، با کیفیت و امن در گستره جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران هستیم که خدمات با کیفیت و پرسرعت و مطبوع به مردم ارائه شود. اگر حمایت‌ها ادامه داشته باشد شاید زودتر از سال ۱۴۰۳ این پروژه به سرانجام برسد. با برنامه ‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان دولت سیزدهم ۸۰ درصد خانوارها و کسب و کارها به فیبر نوری متصل خواهند شد که سرعت نامحدودی دارد. ما در تلاش هستیم تا مردم طعم سرعت بالای اینترنت را در آینده نزدیک بکشند.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای ارتقاء پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی اظهار کرد:

هدف ما ارتقاء پیام رسان‌های داخلی است به نحوی که زمانی که مردم از آنها استفاده می‌کنند احساس کنند که تفاوتی با پیام رسان‌های خارجی ندارند. امروز هر کدام از این پلتفرم‌ها را باز می‌کنیم افراد متعددی به آنها پیوسته‌اند و این نشان از اعتماد مردم به پلتفرم‌های داخلی دارد. ما شاهد حضور ۱۷ میلیون کاربر در یک روز در یک پلتفرم داخلی بودیم که این رکورد در تاریخ کشور است. اکنون ۶۰ درصد ترافیک مصرف به حوزه داخلی باز می‌گردد و برای اولین بار ترافیک تولید داخلی دو برابر شده است، همه اینها نشان از اعتماد  اقبال مردم از پلت‌فرم‌های داخلی دارد. ما به دنبال این هستیم تا قابلیت‌های جدیدی ایجاد کنیم که مردم بیش از پلت‌فرم‌های داخلی استقبال کنند. آیین‌نامه‌ای در دولت نوشته شده و بیش از ۳۰ نوع حمایت برای کسب و کارها در پلت‌فرم‌های داخلی پیش بینی شده است. از سویی دیگر حریم خصوصی مردم در پلت‌فرم‌های داخلی خط قرمز ما است. احدی حق دسترسی به اطلاعات مردم را در این پلت فرم‌ها را ندارند. مقام معظم رهبری در این زمینه فتوا داشتند و حرمت شرعی صادر کردند. نقض حریم خصوصی مردم در پلتفرم‌های داخلی خط قرمز ماست. براساس این آیین‌نامه اطلاعات مردم در پلتفرم‌های داخلی مشمول اصل ۲۵ قانون اساسی شده و هیچ احدی حق ندارد به آنها دسترسی داشته باشد البته ما برای حفاظت از داده‌های مردم شاهد خلأ قانونی بوده و وزارت ارتباطات لایحه‌ای را برای حفاظت از حریم خصوصی و داده‌های اشخاص در پلتفرم‌های داخلی به زودی تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده و انتظار می‌رود با قید فوریت به قانون تبدیل شود. ما به دنبال ایجاد قابلیت‌های متنوع در پلت فرم‌های داخلی هستیم، از تماس صوتی و تصویری باکیفیت امروز این پلت‌فرم‌ها برخوردار هستند. ما به دنبال این هستیم که در تماس تلفن‌های ثابت و همراه نیز این امکان را فراهم کنیم و از سویی دیگر به دنبال ارائه خدمات دولتی در بستر پلتفرم‌های داخلی هستیم مردم باید بتوانند نیازهای خود را در این پلت فرم‌ها برآورده کنند.

او بیان کرد:

برای حمایت از کسب و کارها نیز صدور مجوز برای آن دسته از کسب و کارهایی که وارد پلت فرم‌های داخلی می‌شوند تشکیل شده است. در بحث مالیات نیز کسب و کارهایی که سابقه مالیاتی ندارند تا دو سال از معافیت مالیاتی در پلتفرم‌های داخلی برخوردار می‌شوند، مجموعه اقدامات حمایتی از کسب و کارهای اینترنتی در پلت‌فرم‌های داخلی پیش بینی شده است. ان‌شاءالله با همکاری یکدیگر شبکه ملی اطلاعات با سرعت و دقت محقق خواهد شد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان