حکم قصاص «محمد قبادلو» تایید شد | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 27 فروردين 1403 - 0:04

حکم قصاص «محمد قبادلو» تایید شد

شماره: 22275
Aa Aa

محمد قبادلو،  فرزند یکی از جانبازان اعصاب و روان متهم است در اعتراضات نیمه دوم سال ۱۴۰۱ استوار فرید کرم‌پور از پرسنل ناجا را با ماشین زیر گرفته است.

با رای شعبه یکم دیوانعالی جمهوری اسلامی ایران؛
حکم قصاص «محمد قبادلو» تایید شد

شعبه یکم دیوانعالی جمهوری اسلامی ایران حکم مربوط به درخواست اعاده دادرسی محمد قبادلو را صادر و قصاص او را تایید کرد.

به گزارش اسپادانا خبر، بر اساس حکم صادره، قصاص قبادلو در پرونده دادگاه کیفری یک استان تهران تایید شده است.

محمد قبادلو متهم است که در اعتراضات نیمه دوم سال ۱۴۰۱ استوار فرید کرم‌پور از پرسنل ناجا را با ماشین زیر گرفته است.

پس از اعلام شکایت اولیای دم کرم‌پور، پرونده‌ای در دادگاه کیفری یک تهران برای محمد قبادلو تشکیل شد که به صدور حکم قصاص منتهی شد.

امیر رئیسیان، وکیل محمد قبادلو با تایید این خبرگ فت:

«اعاده دادرسی ما در رابطه با پرونده اعدام آقای قبادلو که در دادگاه انقلاب حکم اعدام صادر شده بود هنوز مفتوح است و هنوز توسط شعبه اول دیوان تصمیمی درمورد آن نگرفته اما اعاده دادرسی درمورد پرونده قصاص که در دادگاه کیفری یک استان تهران، حکم بدوی داده شده بود رد شده است. ما امیدوار بودیم که وقتی که تقاضای اعاده دادرسی به شعبه اول ارجاع می‌شود، ریاست محترم دیوان هم در مورد پرونده نظر قضایی اعلام کنند اما حکمی که ابلاغ شده به امضای ایشان نرسیده و با امضای دو عضو معاون حکم به ما ابلاغ شده است. در هر حال این حکم، فعلا حکم نهایی اعاده دادرسی محسوب می‌شود. متأسفانه در دادنامه‌ای که دیوان به ما ابلاغ کرده گفته شده که ایراداتی که ما در پرونده مد نظر قرار دادیم، من جمله مباحث مربوط به پزشکی قانونی و سلامت روان و همین‌طور مباحث تحقیقاتی مانند تصاویر دوربین‌های مدار بسته، موضوعاتی ماهیتی است و به مرحله دادرسی بدوی و فرجامی مرتبط بوده و به این دلیل که از زمره دلایل اعاده محسوب نمی‌شود به این موارد رسیدگی نکرده‌اند یعنی به این علت که این موضوعات مباحث ماهیتی بوده‌اند، وارد رسیدگی نشده‌اند. این موضوع برای ما بسیار ناراحت‌کننده است چرا که از سوی دیگر همین مباحث در مرحله دادرسی بدوی و فرجامی هم مطرح شده بود ولی مورد توجه قرار نگرفته بود و الان هم گفته می‌شود که اینها باید قبلا مطرح می‌شده و باز هم به دلیل دیگری مورد توجه قرار نمی‌گیرد.»

رئیسیان در پاسخ به این سؤال که چقدر به گذشت از قصاص خانواده مقتول امیدوارید پاسخ داد:

«ما همیشه به بحث گذشت امید داشتیم و داریم. خانواده شهید کرم‌پور خانواده بسیار محترمی هستند و علیرغم همه بحث‌های حقوقی که ما داشتیم هم برایشان احترام قائلیم هم همواره موضوع بحث‌های حقوقی ما به گونه‌ای نبوده که خدای ناکرده موجب پایمال شدن حقی باشد. بیشتر بحث ما در این پرونده حول محور سلامت روان محمد قبادلو بوده و اگر این بحث توسط دادگاه، دیوان و دادگستری پذیرفته نشده، کماکان امیدواریم که خانواده کرم‌پور با لطف و بزرگواری شرایط این جوان بیمار را درک کرده و گذشت کنند.»

این وکیل دادگستری در پایان با بیان اینکه «محمد قبادلو فرزند یکی از جانبازان اعصاب و روان با هشت سال سابقه ایثارگری است» ابراز امیدواری کرد که «به حرمت ایثار پدرش با رأفت و گذشت مواجه شود».

منبع| شرق

  •  

امیر هاشمی، مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور نیز از رد شدن درخواست اعاده دادرسی درباره حکم قصاص محمد قبادلو خبرداد.

او گفت:

محمد قبادلو دو پرونده داشت که یکی اتهام قتل عمدی شهید فرید کرم پور از پرسنل فراجا و محکومیت وی به قصاص نفس است. پرونده دیگر مربوط به جرم محاربه و محکومیت او به اعدام است. در هر دو پرونده تقاضای فرجام خواهی وکیل نامبرده در گذشته ابرام (تایید) شد و در هر دو پرونده وکیل مدافع او درخواست اعاده دادرسی مجدد در  اجرای تبصره ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری را داده است. درخواست اعاده دادرسی او نسبت به جرم محاربه در دیوان عالی کشور همچنان مفتوح است ولی درخواست اعاده دادرسی این متهم در خصوص اتهام قتل عمدی شهید فرید کرم پور از پرسنل فراجا و محکومیت وی به قصاص نفس در دیوانعالی کشور رد شده است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان