دستمزد ۱۴۰۳ فقط ۶۰درصد معیشت کارگران را پوشش می‌دهد | اسپادانا خبر
 
 
يكشنبه، 24 تير 1403 - 13:36

دستمزد ۱۴۰۳ فقط ۶۰درصد معیشت کارگران را پوشش می‌دهد

شماره: 25035
Aa Aa

در دستمزد تعیین شده نه تنها فریز مزدی صورت نگرفته است بلکه با ابلاغ دستمزد سال1403 کارگران نسبت به گذشته فقیر تر شده اند.

نماینده مجمع نمایندگان کارگران عنوان کرد؛
دستمزد ۱۴۰۳ فقط ۶۰درصد معیشت کارگران را پوشش می‌دهد

محمدرضا تاجیک، رئیس مجمع کارگران استان تهران با اشاره به حقوق سال 1403 گفت:

بازهم در تعیین دستمزد قانون نادیده انگاشته شد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از تسنیم، نماینده مجمع نمایندگان کارگران در خصوص تعیین دستمزد و ابلاغ آن گفت:

با توجه به عدم رعایت قانون و اختلاف به‌وجود آمده درآمد دریافتی با دستمزد ابلاغی بازهم سفره کارگران کوچک‌تر از گذشته شد. افزایش 35 درصدی حداقل مزد کارگری با احتساب کسورات فقط 60 درصد معیشت کارگران را پوشش می‌دهد. سایر سطوح یعنی شامل کارگران متخصص‌تر و بازنشستگان درصد خیلی کمی افزایش حقوق دارند. شرایط موجود می تواند بر تهی شدن بخش تولید از نیروی کار و شکل گیری پدیده مهاجرت کارگران به کشورهای همسایه منجر شود.

وی گفت

:اگر دقیقاً مبالغ مزایای مزدی و خود پایه مزد و درصد افزایش را جمع بزنیم بدون کسورات نیز به 35درصد افزایش نسبت به مزد سال قبل نمی‌رسد. باوجود اینکه مالیات بر دریافتی هنوز بر مبنای کمتر از 10میلیون تومان معافیت می‌گیرد بدین ترتیب اکثریت قاطع مزدبگیران ما هنوز باید 10درصد مالیات از حقوق‌شان کسر شود. منظور از افزایش دستمزد این است که قدرت خرید کارگران بالا رود. در دستمزد تعیین شده نه تنها فریز مزدی صورت نگرفته است بلکه با ابلاغ دستمزد سال1403 کارگران نسبت به گذشته فقیر تر شده اند. گروه کارگری بارها در جلسه تعیین دستمزد عنوان کرده است که در صورتی که قیمت ها به گذشته برگردد کارگران بدنبال افزایش دستمزد نیستند ولی متأسفانه تورم روزافزون و افسار گسیخته افزایش ها را بی اثر و کارگران را شرمنده خانواده کرده است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان