روسیه از حضور در المپیک ۲۰۲۱ و جام جهانی فوتبال قطر محروم شد | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 29 تير 1403 - 5:29

روسیه از حضور در المپیک ۲۰۲۱ و جام جهانی فوتبال قطر محروم شد

شماره: 12173
Aa Aa

مطابق با حکم صادر شده روسیه نمی‌تواند به عنوان یک کشور با پرچم و سرود ملی خود در رقابت‌های ورزشی بین المللی دو سال آینده شرکت کند.

با حکم دفتر دادگاه حکمیت ورزش در لوزان سوئیس؛
روسیه از حضور در المپیک ۲۰۲۱ و جام جهانی فوتبال قطر محروم شد

دفتر دادگاه حکمیت ورزش در لوزان سوئیس حکم محرومیت ورزشکاران روسيه زیر پرچم این کشور در مسابقات جهانی را به دلیل دوپینگ گسترده و سازمان‌یافته تایید کرد.

به گزارش اسپادانا خبر، این دادگاه گرچه دوره محرومیت را از چهار سال به دو سال کاهش داده اما گفته این امر به هیچ وجه نباید به عنوان «تایید عملکرد روسیه» تلقی شود.

با توجه به حکم صادر شده ورزشکاران روس نمی‌توانند با پرچم آن کشور در المپیک و پارالمپیک توکیو در سال ۲۰۲۱ و جام جهانی فوتبال قطر در سال ۲۰۲۲ شرکت کنند.

دادگاه حکمیت ورزش گفت:

«این نهاد در حکم خود متناسب بودن مجازات و ضرورت تغییر در فرهنگ نسل بعدی ورزشکاران روسیه را در نظر گرفته است.»

ویتولد بانکا، رییس سازمان بین المللی مبارزه با دوپینگ در بیانیه‌ای گفت که حکم دادگاه حکمیت ورزش شدیدترین مجازاتی است که تاکنون به دلیل دوپینگ در مورد یک کشور صادر می شود.

طبق این حکم روسیه نمی‌تواند به عنوان یک کشور، با پرچم و سرود ملی خود در رقابت‌های ورزشی بین المللی طی دو سال آینده شرکت کند ولی آن دسته از ورزشکاران روس که مشکل دوپینگ نداشته‌اند اجازه خواهند یافت که به صورت مستقل و زیر پرچم ورزشکاران بی‌طرف در مسابقات شرکت کنند.

طیق این حکم روسیه از میزبانی مسابقات بین‌المللی طی دو سال آینده نیز محروم خواهد شد.

همچنین با استناد به خبر منتشره در تارنمای دادگاه عالی حکمیت ورزشCAS، این دادگاه حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را در بازی های المپیک و مسابقات جام جهانی ممنوع اعلام کرد. این ممنوعیت شامل حال تمام اعضای دولت روسیه: وزیران و معاونان آنها، نخست وزیر و معاون وی، اعضای کابینه، نمایندگان دومای کشوری روسیه می‎باشد. علاوه بر این روسای سازمان‌های دولتی روسیه نیز همراه با معاونان خود نمی‌توانند در بازی های المپیک و مسابقات جام جهانی حضور داشته باشند.

این افراد فقط در صورت دریافت دعوتنامه رئیس جمهور یا نخست وزیر کشور میزبان می توانند در این بازی ها حضور پیدا کنند.
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان