سقف حقوق کارگران ۵۰میلیون تومان شد | اسپادانا خبر
 
 
سه شنبه، 26 تير 1403 - 19:03

سقف حقوق کارگران ۵۰میلیون تومان شد

شماره: 25039
Aa Aa

بخشنامه مزد ۱۴۰۳ قابلیت اجرا از ابتدای سال جاری را دارد و مبنای محاسبه کارگران مشمول قانون کار اعم از قرارداد دایم یا موقت می‌بایست این مصوبه باشد.

اعلام جزئیات بخشنامه مزد ۱۴۰۳ توسط وزیر کار؛
سقف حقوق کارگران ۵۰میلیون تومان شد

جزئیات بخشنامه مزد ۱۴۰۳ اعلام شد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از تسنیم، مطابق موارد بیان‌شده در بخشنامه مزد ۱۴۰۳ این مصوبه قابلیت اجرا از ابتدای سال جاری را دارد و مبنای محاسبه کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دایم یا موقت) می‌بایست این مصوبه باشد.

این بخشنامه از سوی صولت مرتضوی، وزیر کار ابلاغ شده و از فروردین ماه 1403 قابلیت اجرایی دارد.

مطابق موارد بیان‌شده در این بخشنامه افزایش حقوق کارگران اعم از قرارداد دائم یا موقت نیز مانند این بخشنامه محاسبه می‌شود؛

1 ـ از اول سال 1403 حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دایم یا موقت) مبلغ 2.388.728 ریال (دو میلیون و دویست و هشتاد و هشت هزار و هفتصد و بیست و هشت ریال) تعیین می‌گردد، همچنین از اول سال 1403 سایر سطوح مزدی نیز روزانه 22درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده 36 قانون کار) به‌اضافه روزانه 230.026 ریال نسبت به آخرین مزد در سال 1402 افزایش یابد.

تبصره: با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ 2.388.728 ریال (دو میلیون و دویست و هشتاد و هشت هزار و هفتصد و بیست و هشت ریال) بند (1) کمتر شود.

2 ـ به کارگرانی که در سال 1403 دارای یک سال سابقه کار شده یا یک سال از آخرین دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد روزانه 70000 ریال به‌عنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

تبصره 1: پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با در نطر گرفتن رقم یادشده برای گروه یک با توجه به دستورالعمل و جداول اعلامی توسط اداره‌کل روابط کار، جبران خدمت و بیمه بیکاری صورت می‌گیرد.

تبصره 2: به کارگران فصلی نسبت به مدت کارکردشان در سال 1402 میزان مقرر در این بند یا تبصره یک آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.

تبصره 3: براساس مصوبه مورخ 1402/12/28 شورای‌عالی کار و در راستای تقویت مهارت‌محوری و بهره‌مندی تمامی کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.

3 ـ بر اساس مصوبه مورخ 1387/07/21 شورای‌عالی کار و در جهت افزایش رضایتمندی کارگران و کارفرمایان و به‌منظور تثبیت و تسرّی به تمامی کارگران اعم از دائم و موقت مقرر شد از ابتدای سال 1402 کمک‌هزینه اقلام مصرفی خانوار به‌عنوان مزایای رفاهی و انگیزه‌ای موضوع تبصره 3 ماده 36 قانون کار بابت هر کارگر (اعم از متأهل یا مجرد) ماهانه مبلغ 14.000.000 ریال از سوی کارفرمایان به آنان پرداخت گردد.

4 ـ مبلغ کمک‌هزینه مسکن کارگری مطابق سال گذشته ماهانه 9.000.000 ریال (نه میلیون ریال) می‌باشد تا از فروردین ماه سال 1403 توسط کارفرمایان پرداخت گردد.

5 ـ مبلغ حق تأهل ماهانه 5.000.000 ریال (پنج میلیون ریال) برای کارگران متأهل اعم از مرد یا زن تعیین تا از فروردین ماه سال 1403 از سوی کارفرمایان پرداخت شود.

6 ـ ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند (1) و تبصره یک بند (2) در کارگاه‌هایی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل می‌باشند و نیز در مورد کارگران کارمزدی و همچنین چگونگی ارتقاء طبقه شغلی به‌موجب دستورالعمل‌های اداره‌کل روابط کار، جبران خدمت و بیمه بیکاری خواهد بود.

7 ـ مقررات این مصوبه شامل حال دانش آموزان و دانشجویانی که در ایام تعطیلات تابستانی در سال 1403 به‌طور موقت در کارگاه‌ها اشتغال می‌یابند نخواهد شد.

8 ـ واحدهای مشمول قانون کار به‌منظور ایجاد رابطه هرچه بیشتر بین مزد و مزایا با بهره‌وری و تولید و ایجاد انگیزه در بین کارکنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می‌توانند نسبت به افزایش و برقراری مزد و مزایا در قالب موافقت‌نامه‌های کارگاهی و پیمان‌های دسته‌جمعی و پس از تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند.

تبصره: سقف پرداختی به کارگران مشمول قانون کار شاغل در مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های غیردولتی وابسته به صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی با رعایت قوانین و مقررات عمومی کشور حداکثر (7) برابر حداقل مزد ماهانه یعنی حدود 50 میلیون تومان است.

سید صولت مرتضوی ـ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان