شبکه تلفن همراه در تهران هک شد | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 29 تير 1403 - 6:56

شبکه تلفن همراه در تهران هک شد

شماره: 20411
Aa Aa

پیام کوتاهی با عنوان اخطار زلزله بر روی گوشی تلفن همراه برخی از شهروندان با محتوای "هشدار زلزله؛ آرام باشید و به پناهگاهی در اطراف بروید" برای برخی از شهروندان ارسال شده است.

پیام اخطار زلزله در اتهران جعلی است؛
شبکه تلفن همراه در تهران هک شد

درپی ارسال پیامی با موضوع اخطار زلزله برای برخی از شهروندان تهرانی رئیس سازمان مدیریت بحران جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که چنین پیامی صحت ندارد و شهروندان نگرانی بابت وقوع زلزله نداشته باشند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، پیام کوتاهی با عنوان اخطار زلزله بر روی گوشی تلفن همراه برخی از شهروندان با محتوای "هشدار زلزله؛ آرام باشید و به پناهگاهی در اطراف بروید" برای برخی از شهروندان ارسال شده است.

محمدحسن نامی، رئیس سازمان مدیریت بحران با جعلی دانستن این پیام گفت:

« امکان پیش‌بینی زلزله وجود ندارد و چنین پیامی اساسا جعلی است و شهروندان نباید به آن توجه کنند.»

پلیس فتا نیز اعلام کرد:

 قابلیتی روی گوشی‌ اندروید است که اگر بچه ای در منطقه خاصی گم شود شهرداری یا پلیس بتواند آن را پیدا کند و هیچ اتفاق یا تهدیدی برای هموطنان وجود ندارد. این پیام برای گوشیهای اندروید به خصوص سامسونگ ارسال شده و افرادی که گوشی همراه ایفون این پیام را دریافت نکردند. منشأ این پیام مشخص نیست؛ می‌تواند هک یا شیطنت یک کاربر باشد. 

رئیس مرکز لرزه نگاری ایران نیز اعلام کرد:

هیچ اخطاری در مورد زمین لرزه اعلام نکردیم. زلزله قابل پیش بینی نیست و ما هیچ فعالیت غیر طبیعی در چند روز اخیر نداشته ایم.

روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هر گونه هک شبکه تلفن همراه ایران را تکذیب کرد و افزود:

هیچ گونه شواهدی مبنی بر هک این شبکه وجود ندارد و ادعاهای مطرح شده در حال بررسی است.

رحیمی معاون سازمان پدافند غیرعامل نیز گفت:

«قسمت تحقیق و توسعه همراه اول در حال تست سامانه ارسال هشدار در مواقع بحران بوده که یک خطا شکل گرفته و به جای اینکه پیام برای 20 گوشی ارسال شود، برای کل شبکه ارسال شده! هیچ هک و موضوع دیگری نبوده است و شاهد یک خطای انسانی بوده‌ایم

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات نیز دستور پیگیری موضوع و برخورد با مقصرین احتمالی را صادر کرده است.

حکاکان، مدیر کل ارتباطات همراه اول هم گفت:

هیچ‌گونه هک و نفوذی در شبکه اتفاق نیفتاده و ارسال پیام هشدار زلزله حاصل خطای تیم تحقیقاتی بود.

مدیرکل ارتباطات همراه اول نیز از مشترکینی که این پیام را به اشتباه دریافت کرده اند عذرخواهی کرده و گفته هیچگونه هک یا نفوذی در شبکه صورت نگرفته است.

معاون وزیر کشور جمهوری اسلامی با بیان این که نه مسئله هک در کار بود و نه مسئله امنیتی گفت:

ارسال پیام هشدار زلزله اشتباه فنی تیم تحقیقاتی همراه اول بود. می‌خواستند پیام را به صورت آزمایشی در گروه خودشان بفرستند اما در اثر یک غفلت فنی برای تغدادی از شهروندان هم ارسال کردند. 

 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان