شنبه, 24. آذر 1397 - 20:02

طعم ِ خرید ِ خشم و هیاهو در جمعه سیاه

جمعه سیاه یک روز پس از عید شکرگزاری برگزار می‌شود. در این روز فروشگاه‌ها و مراکز خرید تخفیف‌های قابل توجهی روی محصولات خود اعمال می‌کنند تا افراد مختلف با سطح درآمدی متفاوت بتوانند این محصولات را خریداری کنند.

جمعه سیاه عملاً آخرین جمعه ماه نوامبر به‌شمار رفته و آغاز آیین خرید برای کریسمس به حساب می‌آید. در واقع جمعهٔ سیاه، یک روز تعطیل نیست، اما اکثر شرکت‌ها این اجازه را به کارکنان خود می‌دهند که این روز را مرخصی گرفته و به خرید سال نو بپردازند. سال‌ها است که این روز، شلوغترین روز برای فروشنده‌ها است. هر چند آمریکای شمالی محل اصلی رخداد این سنت است، اما همچون بسیاری از سنت‌های دیگر این منطقه، این سنت نیز به کشور‌های دیگر سرایت کرده‌است. این روز به قدری اهمیت دارد که فروشگاه‌ها قبل از ساعت ۴ صبح کار خود را آغاز کرده و مردم از همان زمان برای خرید به فروشگاه هجوم می‌آورند و باید تا قبل از آغاز شب خرید کرده باشند.
با این حال در چند سال گذشته جنون خرید در روز جمعه سیاه، از این رخداد چهره یک جشنواره نسبتاً نامنظم و خشن نیز برجای گذاشته به طوریکه مردم از شب آخرین جمعه نوامبر پشت فروشگاه‌ها تجمع می‌کنند و با باز شدن در مراکز خرید هجوم می‌آورند. هرساله چندین مورد درگیری و حتی قتل در جمعه سیاه گزارش می‌شود.

منبع/ فرارو