پرونده عفوشدگان مختومه شده است | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 4 خرداد 1403 - 3:03

پرونده عفوشدگان مختومه شده است

شماره: 21413
Aa Aa

اخذ انواع تعهد از متهمان و محکومان اغتشاشات به هیچ وجه صحت ندارد و اظهار ندامت و پشیمانی از سوی افراد کفایت می‌کند| ولی فقیه می‌تواند عفو را در هر مرحله از پرونده قضایی اعمال نماید.

معاون قضایی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران؛
پرونده عفوشدگان مختومه شده است

رحیمی، معاون قضایی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران گفت:

براساس شرایط عفو و ابلاغ معاونت قضایی قوه قضاییه به دادگستری استان‌ها اظهار ندامت و پشیمانی از سوی افراد کفایت می‌کند و موضوع اخذ انواع تعهد از متهمان و محکومان اغتشاشات به هیچ وجه صحت ندارد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، او اعلام کرد:
طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی و ماده ۹۶ قانون مجازات اسلامی اختیار اعطای عفو با مقام معظم رهبری است. همچنین با توجه به ماده ۹۷ قانون مجازات اسلامی عفو هم می‌تواند بعد از صدور حکم قطعی باشد که در این صورت اجرای حکم متوقف می‌شود و هم می‌تواند قبل از صدور حکم قطعی اعمال شود که در این شرایط امر تعقیب و رسیدگی به پرونده متوقف می‌شود. این ادعا که عفو حتما باید بعد از صدور حکم قطعی اعمال شود موضوعیت ندارد و براساس اختیارات قانونی، مقام معظم رهبری می‌توانند فردی را که به عنوان متهم در مرحله تحقیقات و دادسرا قرار دارد نیز مورد عفو قرار داده و در واقع پرونده او را مختومه اعلام کنند و بدین ترتیب شخص دیگر به دادسرا احضار نشده و مورد تعقیب قضایی قرار نمی‌گیرد و ولی فقیه با اختیارات قانونی و شرعی می‌تواند عفو را در هر مرحله از پرونده قضایی اعمال نماید.

رحیمی همچنین گفت که براساس شرایط مندرج در عفو و اعلام معاونت قضایی قوه قضاییه پرونده قضایی عفوشدگان مختومه شده و در صورت انجام جرم از سوی این افراد، پرونده جدیدی برای آن‌ها تشکیل می‌شود.

او گفت بر اساس گزارش‌های موجود از زمان اعلام عفو معیاری مقام معظم رهبری تاکنون افراد زیادی مشمول این عفو شده‌اند و طبق دستور رئیس دستگاه قضا قبل از سال جدید آمار افراد مشمول عفو اعلام خواهد شد. روند اجرای این عفو نیز ادامه دارد و افرادی که دارای شاکی خصوصی هستند تا پایان سال می‌توانند با کسب رضایت از شکات خود مشمول عفو شوند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان