ایران هیچ سلاح هسته‌ای ندارد | اسپادانا خبر
 
 
شنبه، 2 تير 1403 - 4:20

ایران هیچ سلاح هسته‌ای ندارد

شماره: 23302
Aa Aa

ایران مواد هسته‌ای لازم برای چندین سلاح هسته‌ای را دارد اما باید میان داشتن تسلیحات هسته‌ای و داشتن توانایی ساخت این سلاح‌ها تمایز قائل شویم| ایران درخصوص برخی مسائل شفاف‌سازی نکرده و این مایه نگرانی است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی؛
 ایران هیچ سلاح هسته‌ای ندارد

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در موسسه امور بین‌الملل سوئد گفت:

ایران هیچ سلاح هسته‌ای در اختیار ندارد و باید میان داشتن تسلیحات هسته‌ای و توانایی ساخت آن‌ها تمایز قائل شد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، گروسی گفت:

شاید وضعیت دراماتیک موجود در اوکراین و بسیاری مسائل دیگر که توجه جهان را به خود اختصاص داده‌اند باعث شده باشند که همانند من گمان کنید که وضعیت ایران در رسانه‌ها و در نظر سیاست‌مداران کمی به حاشیه رانده شده باشد. این وضعیت قابل تاسف است چراکه نتوانسته‌ایم به نقطه‌ای برسیم که بگوییم همه چیز روبراه است. اگر یادتان بیاید در سال ۲۰۱۵ به توافقی دست یافتیم. آن توافق برجام بود که ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از از آن خارج شد. این باعث شد که ایران نیز به مرور زمان آن را رها کند. با اینکه این توافق مرده اعلام نشده به پوسته‌ای خالی بدل گشته است. هیچ کس هیچ تعهدی و وظیفه‌ای را در این توافق انجام نمی‌دهد. ایران در حال غنی‌سازی ۶۰ درصدی است. ما در ماه ژانویه از آبشاری نمونه‌برداری کردیم و شاهد غنی‌سازی ۸۴ درصدی بودیم. 

گروسی ادعا کرد:

ایران مواد هسته‌ای لازم برای چندین سلاح هسته‌ای را دارد اما باید تاکید کنم که ایران در حال حاضر هیچ سلاح هسته‌ای ندارد. ما باید میان داشتن تسلیحات هسته‌ای و داشتن توانایی ساخت این سلاح‌ها تمایز قائل شویم. این مسئله‌ای بسیار حائز اهمیت است. مهم است که به نقطه‌ای برسیم که در آن این برنامه ثبات داشته و شرایط دیپلماتیک و سیستم برای حصول اطمینان از این بابت مهیا شده باشد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت:

ایران درخصوص برخی مسائل شفاف‌سازی نکرده و این مایه نگرانی است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان