در قبال ایران به دیپلماسی اعتقاد دارم | اسپادانا خبر
 
 
يكشنبه، 24 تير 1403 - 14:12

در قبال ایران به دیپلماسی اعتقاد دارم

شماره: 24645
Aa Aa

نمی‌خواهیم مورد کره شمالی در خاورمیانه اتفاق بیفتد به همین دلیل درخواست و کار من این است که با ایران همکاری کنیم. اعتقادی به بمباران نداریم اما برای اینکه این اتفاق (دیپلماسی) بیفتد لازم است به بازرس‌های ما اجازه ورود به ایران داده شود.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی؛
در قبال ایران به دیپلماسی اعتقاد دارم

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست دولت‌های جهان در دوبی اعلام کرد:

 معتقد به دیپلماسی در قبال ایران هستم

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از تسنیم، او گفت:

همه چیزهایی [که درباره ایران می‌گویم] واقعیت هستند. ما در اینجا دستور کار سیاسی نداریم. اگر ایران می‌خواهد برنامه هسته‌ای نیروگاهی داشته باشد- که الان دارند- می‌توانند آن را داشته باشند و مشکلی با آن نداریم اما آنها باید یک سیستم بازرسی داشته باشند که با کاری که انجام می‌دهند متناسب باشد اما کماکان رویه عدم پاسخ دهی و عدم همکاری با آژانس را ادامه می‌دهند. 

وی ادامه داد:

به تازگی در جاهای مختلف از جمله در ایران خیلی راحت درباره سلاح‌های هسته‌ای صحبت می‌شود و یک مقام بلندپایه گفت که ما همه اجزا را داریم فقط روی هم سوار نشده‌اند پس اجازه دهید من بدانم چه چیزهایی دارید چون شما یک عضو کشور ان‌پی‌تی هستید و هیچ وقت قرار نیست شما بر اساس تصمیم خودتان سلاح هسته‌ای داشته باشید. ما این را نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر هم می‌بینیم.  اجازه بدهید برای شما یک مثال بزنم. به مورد کره شمالی نگاه کنید. تا سال ۲۰۰۶ما در وضعیت کاملاً مشابهی با این کشور قرار داشتیم؛ مذاکره انجام می‌شد، گفت‌وگوهای ۶ جانبه در کار بود، اینجا و آنجا کنفرانس برگزار می‌شد اما به یکباره همه چیز عوض شد. نمی‌خواهیم این اتفاق در خاورمیانه بیفتد به همین دلیل است که درخواست و کار من این است که با ایران همکاری کنیم. ما معتقد به دیپلماسی هستیم. اعتقادی به بمباران نداریم اما برای اینکه این اتفاق (دیپلماسی) بیفتد لازم است به بازرس‌های ما اجازه ورود به ایران داده شود.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان