مجلس ایران پنتاگون را سازمان تروریستی اعلام کرد | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 1 مرداد 1403 - 13:38

مجلس ایران پنتاگون را سازمان تروریستی اعلام کرد

شماره: 9008
Aa Aa

هرگونه کمک اعم از نظامی اطلاعاتی، مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی به این نیروها همکاری در اقدام تروریستی محسوب می‌گردد.

در واکنش به شهادت سپهبد شهید قاسم سلیمانی؛
مجلس ایران پنتاگون را سازمان تروریستی اعلام کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران در جریان بررسی طرح اصلاح قانون«اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا» مصوبه ۱۳۹۸/۲/۳ که در واکنش به شهادت سپهبد شهید قاسم سلیمانی به صورت سه فوریتی مورد بررسی قرار گرفت ضمن اصلاح مواد این قانون عبارت «کلیه اعضای پنتاگون و شرکت‌ها و موسسات وابسته و عاملان و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی» را قبل از عبارت‌های «فرماندهی مرکزی آمریکا، نیروها و سازمان ها نهادهای تحت فرمان این فرماندهی» و «فرماندهان ستاد فرماندهی آمریکا» در ماده ۴قانون «اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا» اضافه کردند. 

به گزارش اسپادانا خبر، این پیشنهادات اصلاحی بدون هیچ رای مخالف در صحن مجلس به تصویب رسید.

در ادامه بررسی جزئیات طرح سه فوریتی ماده الحاقی به قانون «اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا» به شرح زیر اضافه شد:

ماده الحاقی _ دولت موظف است جهت تقویت بنیه دفاعی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبلغ ۲۰۰ میلیون یورو از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار این نیرو قرار دهد.

ریاست مجلس در هنگام تصویب ماده الحاقی و در جواب ابهامات مطرح شده توسط برخی نمایندگان مجلس توضیح داد مبلغ ۲۰۰ میلیون یورو درخصوص بودجه سال ۱۳۹۸ بودجه و اذن برداشت این مبلغ از صندوق توسعه ملی را شب گذشت توسط وی اخذ شده است که در آینده متن این اذن به نمایندگان مجلس و اعضای شورای نگهبان ارائه خواهد شد.

همچنین وی درباره سال ۱۳۹۹ نیز تاکید کرد  بودجه سال آینده در لایجه بودجه که در حال حاضر در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است وارد خواهد شد.

این ماده الحاقی نیز با ۲۲۹ رای موافق ۳ مخالف و ۲ متتنع از ۲۳۳ نماینده حاضر به تصویب رسید اما به دلیل تشکیک در ذکر عبارت «اخذ اذن رهبری» در متن قانون توسط فقها و حقوقدانان شورای نگهبان که در جلسه حاضر بودند در ادامه علی لاریجانی تصویب لایحه الحاقی را به بعد از انجام شور اعضای شورای نگهبان موکول کرد.

بر اساس ماده ۱ طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط آمریکا ، نیروهای فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت‌کام) و سازمان‌ها و یا نهادهای تحت اختیار این فرماندهی، تروریست اعلام می‌شوند و هرگونه کمک اعم از نظامی اطلاعاتی، مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی به این نیروها همکاری در اقدام تروریستی محسوب می‌گردد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان