میزان غنی‌سازی ایران بسیار نزدیک به درجه تسلیحاتی است | اسپادانا خبر
 
 
شنبه، 2 تير 1403 - 3:11

میزان غنی‌سازی ایران بسیار نزدیک به درجه تسلیحاتی است

شماره: 24435
Aa Aa

ایران تنها کشور غیرهسته‌ای است که اورانیوم را در سطح بسیار بسیار بالا غنی‌سازی می‌کند و همچنان بر سر راه بازرسی‌ها مانع‌تراشی می‌کند.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی؛
میزان غنی‌سازی ایران بسیار نزدیک به درجه تسلیحاتی است

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با روزنامه نشنال نیوز گفت:

«ایران به پیشروی در برنامه غنی‌سازی خود ادامه می‌دهد».

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، او مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران همچنان بر سر راه بازرسی‌های هسته‌ای در این کشور مانع‌تراشی می‌کند.

گروسی در این مصاحبه تاکید کرد که تهران باید به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) که آن را امضا کرده است پایبند باشد.

وی مدعی شد ایران تنها کشور غیرهسته‌ای است که اورانیوم را در این سطح بسیار بسیار بالا غنی‌سازی می‌کند که بسیار نزدیک به درجه تسلیحاتی است. من نمی‌گویم آنها سلاح هسته‌ای دارن. من می‌گویم که این، کاری حساس است و هنگامی که شما این کار را انجام می‌دهید می‌بایست قوانین را رعایت کنید.

گروسی گفت که پافشاری ایران برای غنی‌سازی اورانیوم در سطوح بالا در شرایطی است که تنش‌های بزرگی در خاورمیانه وجود دارد و جنگ در غزه به دشمنی با اسرائیل و متحدانش دامن می‌زند.

مدیرکل آژانس اتمی خاطر نشان کرد که با این حال مسیر گفت‌وگو با ایران همچنان باز است.

وی با بیان اینکه «برنامه‌ هسته‌ای ایران در حال پیشروی با اهداف بلندپروازانه است» گفت:

ما در برابر آن قرار نداریم اما می‌گوییم که نظارت بازرسی‌های بین‌المللی، یعنی آژانس بین المللی انرژی اتمی باید متناسب با این فعالیت‌ها باشد.

گروسی گفت که حتی اگر برنامه هسته‌ای ایران برای استفاده غیرنظامی باشد این کشور به تعهدات خود پایبند نیست. ایران عضو معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است بنابراین آنها باید به این تعهد پایبند باشند. ایران باید خیلی بیشتر از آنچه که اکنون انجام می‌دهد انجام دهد.

رافائل گروسی بیان کرد:

تهران همچنان بر اساس ملیت بازرسان خاصی را از دسترسی به تأسیسات خود منع می‌کند البته این برخلاف روح کار ما است. این بسیار بسیار غیر سازنده است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان