کلیه تحریم‌های ایران باید با تضمین معتبر لغو شوند | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 25 تير 1403 - 9:15

کلیه تحریم‌های ایران باید با تضمین معتبر لغو شوند

شماره: 17068
Aa Aa

در بیانیه پایانی این اجلاس آمده اقدامات تحریک‌آمیز غرب در گسترش ناتو به شرق اروپا نقض حاکمیت ملی کشورهای این منطقه است.

نهمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان به پایان رسید؛
کلیه تحریم‌های ایران باید با تضمین معتبر لغو شوند

نهمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری«دوره پنجم» به پایان رسید.

به گزارش اسپادانا خبر، در متن بیانیه پایانی نهمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری«دوره پنجم» آمده است:

مجلس خبرگان رهبری در پایان نهمین اجلاسیه خود، ضمن عرض تبریک به مناسبت اعیاد فرخنده شعبانیه و توصیه به بهره مندی معنوی از ایام پرخیر و برکت شعبان المعظم و رمضان المبارک، بر نکات زیر تأکید می‌کند:

۱. با توجه به این که دشمنان انقلاب اسلامی، جنگ شناختی و ترکیبی همه‌جانبه ای به منظور وارونه جلوه دادن حقایق و یأس آفرینی در دستور کار خود قرار داده اند تبیین آرمان ‌ها و اهداف انقلاب اسلامی بیش از گذشته ضرورت دارد. لذا جهاد تبیین موضوعی بسیار مهم و اولویتی حیاتی است و همه کسانی که دل در گرو انقلاب اسلامی دارند به ویژه نخبگان حوزه و دانشگاه و رسانه ملی و اصحاب رسانه باید با استفاده از همه ابزارهای موجود در حد توان به حمایت همه‌جانبه از تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب «مد ظله العالی» در تبیین صحیح دستاوردهایی که در راستای مقابله با این حربه دشمنان از سوی معظم‌له صادر شده است اهتمام ورزند.

۲. ضمن تشکر از تلاش‌های گسترده دولت خدمتگزار، خبرگان ملت انتظار دارند با توجه به اینکه فرصت خدمت محدود است به صورت شبانه‌روزی و با روحیه مردمی‌ای که بحمدلله دارند با عقلانیت و غیرت دینی در جهت تحول در عرصه‌های مدیریتی کشور اهتمام ورزد و بر پایه بیانیه گام دوم انقلاب و بسط عدالت اجتماعی و رفع تبعیض بر اولویت‌های اقتصادی ـ معیشتی و حمایت ویژه از اقشار آسیب دیده در جامعه تمرکز کند.

۳. بی‌تردید تحقق وعده‌های دولت که با تکیه بر اصل اساسی «ما می‌توانیم» مطرح شده است در گرو «به کارگیری همه نیروهای متخصص و معتقد به مبانی انقلاب»، «شناسایی ظرفیت‌ها»، «استفاده از اصل برنامه‌ریزی براساس اولویت‌ها» و «تعامل سازنده و مبتنی بر اصل عزت، حکمت و اقتدار براساس مصالح ملی و اسلامی با کشورها به ویژه همسایگان و کشورهای منطقه» است. از این رو باید با استفاده از اصل برنامه‌ریزی براساس اولویت‌ها و مقابله با تهدیدها و بهره‌مندی از همه ظرفیت‌ها فرصت‌های تازه‌ای برای نقش‌آفرینی صاحبان اندیشه و ابتکار فراهم آورد و با تأمین امنیت اقتصادی زمینه بهره‌وری سالم از ثروت و سرمایه‌های کشور را هموار کرد.

۴. مبارزه جدّی با ابتذال فرهنگی به خصوص رفع آسیب ‌ها و ساماندهی فضای مجازی و مدیریت آن با لحاظ همه جوانب یکی از دغدغه ‌های جدّی دلسوزان نظام و مردم متدین جامعه است لذا با اذعان به ضرورت استفاده از فنآوری ‌های نوین به ویژه فضای سایبر در عصر حاضر از سران قوا و نهادهای فرهنگی کشور می‌‌خواهیم با تکیه بر مبانی دینی و اتخاذ سیاست ‌های صحیح و نظارت بر حسن اجرای امور ضمن تعمیق گفتمان دینی و معرفت اسلامی از بروز مفاسد فرهنگی و معضلات اجتماعی آسیب‌زا بکاهند و تمام توان کشور را به کار گرفته تا علاوه بر وضع قوانین، فرهنگ‌سازی مناسب و حمایت زیرساختی از پیام رسانه‌ای بومی و ایرانی شرایط برای تحقق ارزشهای دینی و آرمان‌های انقلاب اسلامی بیش از پیش فراهم گردد.

۵. ضمن تشکر از تلاش‌‌های دلسوزانه تیم مذاکره‌کننده‌ هسته‌ای تأکید می‌شود که راهبرد اصلی جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای باید در راستای کاهش آلام مردم و تلاش برای لغو کلیه تحریم‌ها با تضمین معتبر و در نهایت بی‌اثر کردن ابزار تحریم باشد. لذا امید است ضمن هوشیاری و رصد توطئه ‌های دشمنان، کار با تدبیر، سرعت، قاطعیت و هماهنگ با عزت و مصلحت نظام اسلامی و حفظ دستآوردهای دانشمندان به خصوص شهدای هسته‌ای پیش رود.  

۶. با تأکید بر لزوم استمرار مقاومت در کشورهای اسلامی و ایستادگی در مقابل آمریکا، اسرائیل و داعش و گرامی‌داشت شهادت حاج قاسم سلیمانی سردار مقاومت خروج مفتضحانه نیروهای نظامی خارجی به ویژه نیروهای آمریکا از افغانستان پس از ۲۰ سال اشغالگری و ایجاد ناامنی برای مردم مظلوم این کشور اسلامی نشانه شکست سیاست‌های تجاوزگرانه آمریکا در منطقه است. موضع نظام جمهوری اسلامی ایران در قبال مسائل کشورهای همسایه به ویژه افغانستان، روشن و در راستای حمایت از مردم مظلوم و مسلمان این کشور خواهد بود. امید است با تشکیل دولت فراگیر مردمی و حفظ حقوق کلیه اقوام و مذاهب، شاهد افغانستانی آباد و پیشرفته باشیم.

۷. از دولت می‌خواهیم با میدان داری سیاسی و اجتماعی و به‌کارگیری همه ظرفیت‌های انقلابی در عرصه‌های گوناگون برای ساخت جامعه بر مدار ایمان و عمل صالح و تواصی به حق و صبر و تحکیم بنیان خانواده و رشد جمعیت و فرزندآوری و اجرای کامل سند تحوّل آموزش و پرورش و مهارت آموزی اقدام کند.

۸. جمهوری اسلامی ایران همواره با جنگ، تخریب و کشتار انسان‌های بی‌گناه مخالف بوده است لذا در بحران امروز اوکراین نیز جنگ را راه حل صحیح نمی‌داند و اقدامات تحریک‌آمیز غرب در گسترش ناتو به شرق اروپا را نیز نقض حاکمیت ملی کشورهای این منطقه ارزیابی می‌کند. در این میان، دو نکته حائز اهمیت است: نخست، اعتماد بی‌جای دولتمردان اوکراینی به غرب و خلع سلاح خودخواسته به بهانه تضمین‌های پوچ آمریکا یک درس عبرت برای سایر کشورها شد؛ دوم رفتار تبعیض‌آمیز سازمان ملل و مجامع مدعی حقوق‌بشر در مواجهه پر هیاهو با جنگ اوکراین و سکوت مرگبار، بی تفاوتی و حتی همراهی با کشورهای مستکبر در راه‌اندازی جنگ و کشتار علیه مردم بی‌دفاع غرب آسیا به ویژه مردم مظلوم یمن و فلسطین اشغالی سیاست‌های دوگانه غرب در نگاه به بحران‌ها را نشان داد.

۹. فاجعه دردناک عملیات تروریستی که جمعه گذشته در مسجد شیعیان پیشاور پاکستان رخ داد و به شهادت و مصدوم شدن جمعی از نمازگزاران مظلوم این مسجد منجر شد، بار دیگر قلب مسلمانان و آزادگان جهان را به درد آورد و خوی وحشی‌گری وهابیت تکفیری و داعش را نشان داد. ضمن اعلام همدردی با برادران و خواهران ایمانی و نیز مصدومان و بازماندگان داغدار شهدای این عملیات تروریستی و محکوم کردن این جنایت هولناک از دولت پاکستان می‌خواهیم ضمن مبارزه با تروریسم، در تأمین امنیت شهروندان شیعه این کشور و به خصوص مراکز دینی و عبادی بیش از پیش بکوشد و با بررسی ابعاد این اقدام وحشیانه، عوامل آن را تحت پیگرد و مجازات قرار دهد.

۱۰. در آستانه فرارسیدن ماه مبارک رمضان و سال نو، امید است دولت و دستگاه قضایی با تشدید کنترل‌ها و برخورد با حریم شکنان ماه رمضان و نظارت بر نحوه توزیع کالاهای اساسی به ویژه مواد غذایی، با اخلالگران بازار شب عید برخورد جدی کند. همچنین از مردم مؤمن ایران اسلامی به ویژه خیّرین گرامی که همواره درصدد گسترش مواسات و کمک‌های مؤمنانه بوده‌اند؛ انتظار می‌رود در این ایام نیز همچون همیشه، دوشادوش نهادهای حمایتی، یاری‌گر فقرا و مستمندان جامعه باشند.

۱۱. ضمن تقدیر و تشکر از دولت و کادر درمان در مقابله با بیماری کرونا و انجام واکسیناسیون گسترده شهروندان، از مردم شریف می‌خواهیم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، نسبت به تعظیم شعائر مذهبی به ویژه میلاد مسعود حضرت ولی عصر (عج) و برنامه‌های معنوی ماه مبارک رمضان بیش از پیش اهتمام ورزند.

در پایان ضمن دعا برای تعجیل در ظهور امام زمان(عج) و سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی، از خداوند متعال، علوّ درجات را برای روح ملکوتی حضرت امام خمینی «قدس سره»، شهدای انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی، مدافعان حرم و شهدای مقاومت و عرصه سلامت، مسئلت داریم و طول عمر با عزت و سلامتی را برای حضرت آیت‎‌‌‌الله خامنه‌‎ای خواستاریم.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان