دونالد ترامپ می خواهد زرادخانه اتمی آمریکا را گسترش دهد | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 25 تير 1403 - 7:51

دونالد ترامپ می خواهد زرادخانه اتمی آمریکا را گسترش دهد

شماره: 2946
Aa Aa

ترامپ گفت که آمریکا در حوزه تسلیحات اتمی، از ظرفیت خود عقب افتاده و باید به اولین دارنده این تسلیحات از نظر تعداد بدل شود.

در مصاحبه‌ای اختصاصی با رویترز عنوان شد؛
دونالد ترامپ می خواهد زرادخانه اتمی آمریکا را گسترش دهد

به گزارش اسپادانا خبر، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری رویترز، از عزم خود برای گسترش زرادخانه اتمی کشورش و پیش گرفتن از روسیه در این زمینه خبر داد.
ترامپ گفت که آمریکا در حوزه تسلیحات اتمی، از ظرفیت خود عقب افتاده و باید به اولین دارنده این تسلیحات از نظر تعداد بدل شود.
آنگونه که در رسانه‌ها رسماً گفته شده، روسیه با 7 هزار کلاهک هسته‌ای، بزرگ‌ترین دارنده این نوع تسلیحات کشتارجمعی در دنیا است. آمریکا با 6 هزار و هشتصد کلاهک در رده دوم، فرانسه با 300 کلاهک در رده سوم، چین با 260 کلاهک در رده چهارم و انگلیس با 215 کلاهک در رده پنجم دارندگان این تسلیحات کشتار جمعی هستند.
5 کشور فوق، 5 دارنده حق وتو در سازمان ملل نیز هستند.
رئیس‌جمهور آمریکا که از جانب منتقدانش به داشتن روابط گرم با روس‌ها متهم است، در این مصاحبه به استقرار موشک‌های کروز روسیه هم اشاره کرد؛ ادعایی که چندی پیش بدون ارائه جزئیات، از سوی جامعه اطلاعاتی آمریکا مطرح شد.
ترامپ در این خصوص گفت: «در ملاقات با پوتین، بحث استقرار موشک‌های کروز از جانب روس‌ها را مطرح می‌کنم. این کار، نقض معاهده کنترل تسلیحاتی است.»
وی افزود: « از توافق یک طرفه با روسیه برای کاهش تسلیحات اتمی، حمایت نمی‌کنم. این یک توافق بد دیگر است که کشور من به آن رسیده؛ حالا چه (پیمان) استارت باشد چه توافق (هسته‌ای 1+5 با) ایران. ما می‌خواهیم دوباره توافق‌های خوب داشته باشیم.»
رئیس‌جمهور آمریکا که در کل موافق سخت‌تر شدن ورود به آمریکا است و از سوی دیگر همیشه مدافع ایجاد منابع درآمد جدید برای کشورش بوده، در ادامه از احتمال اعمال شرطی جدید برای همه کسانی که می‌خواهند به خاک آمریکا وارد شوند خبر داد و گفت: «موافق اخذ مالیات در مرزها هستم.»
رئیس‌جمهور آمریکا به روابط پرتنش کشورش و به خصوص دولت جدید آمریکا با چین هم واقف بود؛ روابطی که در سال‌های اخیر در سایه تحرکات نظامی دو کشور در دریای جنوب چین مخدوش شد و با روی کار آمدن ترامپ و حمایت وی از تایوان، مخدوش‌تر شد.
یکی دیگر از پایه‌های تشنج روابط دو کشور، استقرار سامانه پدافند موشکی «تاد» در کره جنوبی بود؛ اقدامی که با مخالفت جدی چین روبرو است.
ترامپ در این زمینه گفت: «استقرار سامانه‌های پدافندی در ژاپن و کره جنوبی، از جمله گزینه‌های ما برای مقابله با کره شمالی است؛ البته در خصوص انجام اقداماتی فراتر از این هم، صحبت‌هایی هست.»
وی افزود: «چین اگر بخواهد، می‌تواند به راحتی مسئله کره شمالی را حل کند.»
ترامپ در بخشی از این مصاحبه به سوال رویترز درباره مذاکرات سازش و راهکار «دو دولتی» هم پاسخ داد.
رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «من راه حل دو دولتی را دوست دارم اما من در نهایت آنچه که هر دو طرف(اسرائیلی و فلسطینی) دوست دارند را دوست دارم».
ترامپ افزود: «افراد دارند برای سالهای طولانی(درباره مذاکرات و راهکار دو دولتی) حرف می‌زنند اما تا کنون این چیزها کارساز نبوده است. من راه حل دو دولتی را دوست دارم اما هر آنچه دو طرف با آن موافقت کنند، من از آن راضی و خشنود هستم».

منبع/ فارس

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان