مجلس ایران برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق را محکوم کرد | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 1 مرداد 1403 - 14:02

مجلس ایران برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق را محکوم کرد

شماره: 4233
Aa Aa

هرگونه اقدام تجزیه‌طلبانه را مضر به حال ملت عراق می‌دانیم و این اقدام اقلیم کردستان عراق را محکوم و از اقدامات دولت و مجلس عراق حمایت می‌کنیم.

با صدور بیانیه ای؛
مجلس ایران برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق را محکوم کرد

۲۱۰ نماینده مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه‌ای برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق توسط مسعود بارزانی که خطر تجزیه این کشور جنگ‌زده را تقویت خواهد کرد، محکوم کردند.

به گزارش اسپادانا خبر، محمدحسین فرهنگی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بیانیه مذکور را به شرح زیر قرائت کرد:

«طی سال‌های متمادی کشور عراق آماج توطئه‌های مختلف آمریکایی - صهیونیستی قرار گرفت اما ایستادگی،‌ همبستگی و مقاومت ملت عراق اعم از عرب، کرد، سنی و شیعه همه نقشه‌های استکبار را نقش بر آب کرد. ملت عراق قانون اساسی را تصویب و حکومت مرکزی را با روش دموکراسی تشکیل داد همچنین همبستگی ملی با کمک نیروهای مردمی موجب پاکسازی عراق از لوث وجود داعش شد اما توطئه‌ها علیه عراق خاتمه نیافت و اینک همه‌پرسی اقلیم کردستان به صورت غیرقانونی می‌تواند همبستگی ملی و تمامیت ارضی عراق را مخدوش و عراق را در گرداب درگیری‌های جدید قرار دهد.

با توجه به مواضع دولت و مجلس عراق که با صراحت همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق را غیرقانونی اعلام کرده‌اند و همچنین با توجه به نظر سازمان ملل متحد، ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی اولا ایجاد بحران در عراق را به ضرر مسیر دموکراتیک عراق دانسته و ثانیا هرگونه اقدام تجزیه‌طلبانه را مضر به حال ملت عراق و کل منطقه می‌دانیم و این اقدام اقلیم کردستان عراق را محکوم و از اقدامات دولت و مجلس عراق حمایت می‌کنیم و از دولت می‌خواهیم مطابق درخواست دولت مرکزی عراق تمهیدات لازم در همکاری با دولت عراق را به عمل آورده و به هیچ وجه اجازه ماجراجویی به صهیونیست‌ها ندهند.»

منبع/ ایسنا

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان