ارز مفت به کسی نمی‌دهیم | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 20 آذر 1402 - 0:44

ارز مفت به کسی نمی‌دهیم

شماره: 24026
Aa Aa

از رمزارز برای پولشویی استفاده می‌شود| بانک مرکزی مسئول تورم یا مسئول ارز نیست| تیمی در خارج کشور با عملیات روانی درحال تلاش برای متلاطم کردن بازار هستند؛ نه‌تنها عملیات روانی بلکه عملیات واقعی می‌کنند.

رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛
ارز مفت به کسی نمی‌دهیم

محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در دهمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت اظهار داشت:

هوش مصنوعی تصمیم‌گیری براساس داده و‌ اطلاعات را هموار می‌کند؛ باید در حکمرانی نیز به ما کمک کند و به بینشی تبدیل شود.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از تسنیم، او با بیان این که "باید در هوش مصنوعی جزو ده کشور اول دنیا باشیم" گفت:

ما در بعضی از حوزه‌ها عملکردمان خوب است به‌خصوص در زیرساخت‌ها؛ خیلی از کشورها از الکترونیکی بودن 97 درصد زیرساخت پرداخت تعجب می‌کردند. الآن 90 درصد چکها صیادی است و این روی قابل اعتماد شدن چک تأثیرگذار بوده است. احراز هویت غیرحضوری نیز از اقدامات خوب دیگر است که دستورالعمل آن از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده است؛ بانکها هم اقدامات خوبی داشتند.

او در ادامه درباره آسیب‌شناسی نظام بانکی گفت:

ما در نظام بانکی و بانک مرکزی مشکلات زیادی داریم و برای رسیدن به بانکداری مرکزی مطلوب راهی طولانی داریم. بانک مرکزی باید بتواند از هوشمندی استفاده کند و این بحث می‌تواند در نظارت به ما کمک کند. ما در بانک مرکزی در بحث نظارت با مشکل مواجه‌ایم و این یکی از معضلات بانک مرکزی کشورمان است که نظارت دقیقی روی بانکها نداریم.

رئیس‌کل بانک مرکزی با ابراز اینکه "اگر نظارت دقیق بر بانک‌ها و‌ گردش پول و ارز در کشور داشته باشیم بسیاری از نوسانات را می‌توانیم کنترل کنیم" گفت:

پول و ارز باید رصد بشوند؛ این بیشتر از طریق سیستم بانکی انجام می‌شود. پول ما باید حکمرانی لازم را داشته باشد. مراودات با کشورهای مختلف داریم ولی هیچ نظارت دقیقی وجود ندارد و خیلی از آسیب‌ها به‌خاطر عدم نظارت و اجرای مقررات است.

وی با بیان اینکه "می‌خواهیم مرتب بانکها و پول را رصد کنیم ولی در این حوزه مشکل داریم" افزود:

مشکل دیگر تولید آمار است. داده‌های اقتصاد کلان باید ابزاری برای سیاست‌گذاری ‌و پیش‌بینی آینده باشند. الآن آمار و‌ اطلاعات موجود این کمک را نمی‌کند. به‌صورت نسبی می‌گویم اما آمار اصلاً به‌روز نیست و مبتنی بر آمار گذشته است. دیتای تورم مربوط به دو سال گذشته است و چه‌کمکی به ما می‌کند در سیاست‌گذاری؟ این آمار بیشتر ابزاری برای منافع سیاسی شده است و کمکی به ما به‌عنوان سیاست‌گذار نمی‌کند. ما باید منافع ملی آمار اقتصادی را حس کنیم. آمار اقتصادی را تولید نمی‌کنیم که یکی بگوید "من خوب بودم، دیگری بد"؛ باید آماری تولید شود که به ما کمک کند تا بدانیم سیاست بعدی ما باید چه شود. می‌گویند "بانک مرکزی مسئول تورم یا مسئول ارز است." نه، این‌طور نیست عوامل متعددی تأثیرگذار هستند.

وی افزود:

باید بتوانیم خوب پیش‌بینی و پیش‌نگری کنیم و سیاست متناسب اتخاذ کنیم تا آثار منفی تکانه‌ها را خنثی کنیم. به‌موقع نمی‌توانیم‌ تصمیمات مناسب اقتصادی بگیریم و شوک‌هایی را که به اقتصاد وارد می‌شود، پیش‌بینی کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت:

تیمی در خارج کشور با عملیات روانی درحال تلاش برای متلاطم کردن بازار هستند. تا بازار آرامش دارد فوراً مصاحبه‌هایی را به‌نقل از مقامات آمریکا و قطر و... علیه ایران منتشر می‌کنند. فنر مجازی درست کردند و مدام دارند انتظارات تورمی را برای فعالان اقتصادی زنده نگه می‌دارند و مدام می‌گویند "فنر ارز فشرده شده است و تا آخر سال رها می‌شود". نه‌تنها عملیات روانی بلکه عملیات واقعی می‌کنند. طی روزهای اخیر توافقات بسیار خوبی با وزارت صمت و شهرداری تهران برای واردات خودروهای برقی داشتیم زیرا منابع ارزی ما در شرایط خوبی است و هیچ مشکلی در بازار ارز نداریم؛ تسلطمان نیز در حوزه ارز بسیار افزایش یافته است. ارزمان را به‌مفتی خرج نمی‌کنیم و بابت زیرساختهای کشور خرج می‌کنیم. ارز را مفت به کسی نمی‌دهیم، ارز دست هر کسی هم هست باید برگرداند زیرا ارز کالایی عمومی است و همه ارز باید به کشور برگردد. این موضوع بخشی از سیاست تثبیت ماست.

وی همچنین از کاهش نرخ رشد نقدینگی از بالای 40 به 26 درصد خبر داد و گفت:

سیاست تثبیت سیاست قطعی ماست و کوتاه هم نمی‌آییم؛ انتظارات‌تان را با سیاست تثبیت هماهنگ کنید و به فنرهای خیالی که می‌سازند توجه نکنید، به تئوری‌های الکی توجه نکنید. انتظارات برای ما خیلی مهم است و اگر مردم به ما اعتماد نکنند و به این تئوری‌های الکی و فنرهای ساختگی توجه کنند، کار سخت می‌شود ولی اگر اعتماد داشته باشند این تیم هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند. در سال 90 بالاترین میزان تراز تجاری را داشتیم ولی با فضاسازی روانی بازار به‌هم ریخت؛ هر شب این آقایان روایت دارند و زمان تعیین می‌کنند که "فلان تاریخ جهش خواهیم داشت".

فرزین همچنین با تأکید بر اینکه "در فضای انتظاراتی وضعیتی علیه سیاست تثبیت به‌وجود می‌آوردند" گفت:

می‌گویند "دولت کسری بودجه دارد و به همین دلیل بازار به‌هم می‌ریزد"؛ اول، کسری بودجه آنچه اینها می‌گویند نیست و دوم، اصلاً اجازه نمی‌دهیم کسری بودجه ریالی شود.

وی با اشاره به رمزارزها خاطرنشان کرد:

در رمزارزها سیاست ما این است که اگر قانونی شود به صادرات و واردات کمک کند ولی محدودیت اعمال‌شده به استفاده از رمزارزها در داخل مربوط می‌شود، دلیل آن‌هم پولشویی است و شواهد زیادی داریم که از رمزارز برای پولشویی استفاده می‌شود. قصدمان این است که یک بار دیگر قوانین و مقررات این حوزه را مرور کنیم؛ اگر به ما کمک کند از آن استفاده می‌کنیم. تیمی در بانک مرکزی برای این موضوع تشکیل شده است و ان‌شاءالله به اصلاح سیاست‌های ما کمک کند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان