افزایش سن بازنشستگی از اول فروردین‌ ۱۴۰۳ قابل اجرا است | اسپادانا خبر
 
 
چهارشنبه، 9 اسفند 1402 - 20:26

افزایش سن بازنشستگی از اول فروردین‌ ۱۴۰۳ قابل اجرا است

شماره: 24641
Aa Aa

محمد محمدی گفته قانونگذار شرطی در این قانون قید کرده مبنی بر اینکه هر فرد براساس قوانین قبلی می‌تواند با رعایت قانون بازنشست شود.

معاون فنی و امور بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی؛
افزایش سن بازنشستگی از اول فروردین‌ ۱۴۰۳ قابل اجرا است

محمد محمدی، معاون فنی و امور بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی در خصوص زمان اجرای افزایش سن بازنشستگی گفت:

اجرای ماده ۲۹ برنامه هفتم و شرایط بازنشستگی منوط به تدوین و ابلاغ آیین‌نامه است اما عملیاتی شدن آن مطابق قانون برنامه هفتم توسعه از اول فروردین‌ماه سال ۱۴۰۳ قابل انجام خواهد بود.

به گزارش اسپادانا خبر، محمدی افزود:

اما قانونگذار شرطی در این قانون قید کرده است مبنی بر اینکه هر فرد براساس قوانین قبلی می‌تواند با رعایت قانون بازنشست شود به طوری که نحوه محاسبه مستمری به نسبت «سنوات اشتغال» به «سنوات الزامی اشتغال» خواهد بود به طور مثال تصور کنید یک خانم با ۴۲ سال سن و ۲۰ سال سابقه اشتغال در سال آینده درخواست بازنشستگی می‌کند از همین رو باید حدود سه ماه اضافه کار کند و سپس زودتر از زمان موعد بازنشسته شود. فرمول مستمری او به این صورت خواهد بود که از نظر محاسبه‌ای «سنوات سوابق» بر «سنوات الزامی اشتغال» تقسیم و بالطبع مبلغی از حقوق فرد کسر خواهد شد اما این قانون امتیازاتی دارد مانند اینکه قانون‌گذار به مخرج کسر دست نزده است و به عبارتی اگر فردی بیشتر کار کند صورت کسر در جای خود محفوظ است و بالطبع به نسبت بیشتری مستمری دریافت می‌کند. از سوی دیگر این اختیار داده شده تا فردی براساس قوانین قبلی و با رعایت نسبت اشتغال به نسبت الزام اشتغال درخواست بازنشستگی دهد.

محمدی با اشاره به موافقت شورای نگهبان با افزایش سن بازنشستگی گفت:

طبق قانون بیمه‌پردازانی که ۲۸ تا ۳۰ سال سابقه خدمت داشته باشند به سنوات اشتغال آن‌ها برای بازنشستگی اضافه نمی‌شود اما برای بیمه‌پردازانی که ۲۵ تا ۲۸ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی دو ماه اضافه، برای بیمه‌پردازان با ۲۰ تا ۲۵ سال سابقه خدمت به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی سه ماه، برای بیمه‌پردازان با ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه خدمت به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی چهارماه و برای بیمه‌پردازانی که مطابق قوانین تا ۱۵ سال سابقه خدمت دارند، به سنوات اشتغال آنان پنج سال اضافه می‌شود. باتوجه به اینکه در برخی دستگاه‌ها و نهادها زمانی که افراد به ۳۰ سال سابقه خدمت می‌رسند باید بازنشسته شوند اما در این قانون گفته شده فرد می‌تواند با اجازه دستگاه به اشتغال خود ادامه دهد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان