حقوق بازنشستگان به ۱۱ میلیون تومان هم نخواهد رسید | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 4 خرداد 1403 - 0:14

حقوق بازنشستگان به ۱۱ میلیون تومان هم نخواهد رسید

شماره: 25139
Aa Aa

با سبد معیشت حداقل ۳۰ میلیون تومانی خانوار چطور انتظار دارند کارگران و بازنشستگان با دستمزد ۱۰ یا ۱۱ میلیون تومانی از پس هزینه‌ها بربیایند؟

یدالله فرجی، فعال صنفی بازنشستگان عنوان کرد؛
حقوق بازنشستگان به ۱۱ میلیون تومان هم نخواهد رسید

یدالله فرجی، فعال صنفی بازنشستگان در ارتباط با اظهارات مقامات وزارت کار در مورد نرخ تورم و رابطه آن با دستمزد گفت:

متأسفانه مسئولان وزارت کار و شخص آقای وزیر قانون را در رابطه با لزوم افزایش مزد و مستمری به اندازه نرخ تورم و هزینه‌های زندگی قبول ندارند و با اظهارات نسنجیده خود موجب نارضایتی بیشتر کارگران می‌شوند؛ یکی مدعی‌ست مزد نباید به اندازه تورم زیاد شود و دیگری می‌گوید تفسیر قانون چیز دیگری‌ست.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایلنا، او افزود:

متأسفانه آقایان به جای اجرای قانون و عمل به وظایف قانونی، مفسر قانون شده‌اند و به نفع خود بندهای قانونی را تفسیر می‌کنند. ماده ۴۱ قانون کار و ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی تکلیف افزایش مزد و مستمری را به قدر کافی، صریح و روشن بیان کرده است اما آقایان با تفسیرهای به نفع خود می‌خواهند کارگران را در فقر مطلق نگه دارند. وقتی حتی نرخ تورم رسمی را قبول ندارند چطور انتظار داشته باشیم سبد معیشت و افزایش هزینه‌های زندگی را به عنوان یک عنصر تصمیم‌ساز در دستمزد بپذیرند؟

این فعال صنفی بازنشستگان می‌گوید:

وقتی رقم حداقلی سبد معیشت خانوار ۳۰ میلیون تومان است چطور انتظار دارند کارگران و بازنشستگان با دستمزد ۱۰ یا ۱۱ میلیون تومانی از پس هزینه‌های زندگی بربیایند؟ با این راهی که در پیش گرفته‌اند به نظر نمی‌رسد حداقل مستمری را بیشتر از ۳۵ درصد مصوب شورایعالی کار افزایش دهند و در نتیجه حقوق بازنشستگان به ۱۱ میلیون تومان هم نخواهد رسید؛ این شرایط اصلاً پذیرفتنی نیست. ​

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان