۶۰ درصد زنان ما بی‌سواد بودند | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 20 آذر 1402 - 0:36

۶۰ درصد زنان ما بی‌سواد بودند

شماره: 21013
Aa Aa

می خواهند فرزندان ما را از تعلیم و تربیت دور کنند. در حالی که مدارس خودشان باز است می‌گویند مدارس را ببندید. سایر کشورها کمتر از شاخص آلودگی ۳۰۰ تعطیل نمی کنند ولی ما باید با شاخص ۱۵۰ تعطیل کنیم.

سپاه را به خاطر نقش تربیتی تحریم می کنند؛
۶۰ درصد زنان ما بی‌سواد بودند

"یوسف نوری" وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران در همایش بانوی فرزانه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار کرد:

امام باقر و امام صادق علیهما السلام دانشگاهی را برپا کردند که در همه شاخه های دینی دانشمندانی را در علوم پایه تربیت کردند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایلنا، او ادامه داد:

انسان هایی که در دنیای کنونی خود را پیشرفته می‌دانند از نتایج تحقیقات آن دانشمندان استفاده کرده اند.

وی گفت:

این روزها اتفاقاتی افتاد که محورش را زن قرار داده بودند. زمانی مولفه های قدرت را جمعیت می‌دانستند به‌خصوص پسر داشتن. صنعت نیز بعدها محور قدرت شد و بعد سلاح های نظامی عنصر و مولفه قدرت شد. بعد سلاح هسته ای و فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی مولفه قدرت شدند. مدتی است که ماجرا تغییر کرده. امروز سپاه را به خاطر نقش تربیتی تحریم می کنند. ما چنین کاری را محکوم می کنیم. حالا چرا زنان را در جریانات اخیر به میدان آوردند؟ چون از مولفه های قدرت هستند. وجود زن در عوامل حکمرانی که بر تعلیم و تربیت متمرکز شده اهمیت دارد. شعار امسال مجمع ملل متحد نیز بر تعلیم و تربیت متمرکز بود. قبل از انقلاب ۶۰ درصد زنان ما بی سواد بودند. امروز دانشگاهی نیست در کشور که زنان اکثریت آن نباشند. همین حالا ۵۴ درصد همکاران فرهنگی ما بانوان هستند با وجود اینکه جمعیت دانش آموزان پسر ما یک درصد از دختران بیشتر است.

نوری گفت:

زنان ما در همه عرصه ها حضور دارند. در دوران دفاع مقدس زنان زیادی شهید شدند. در جمهوری اسلامی معنای زن را به معنای واقعی دیدیم. مردان در دوران پیامبر وقتی دختر دار می شدند رنگ شان سیاه می شد و دختران را زنده به گور می کردند و اسلام جلوی این کارها را گرفت. امروز وقتی به شبکه ها وارد می شویم طوری القا می کنند که انگار زنان ما هیچ کجا نمی توانند بروند. آنها خانواده را اول هدف قرار دادند وقتی دیدند نمی توانند مستقیم وارد خانواده شوند از طریق رسانه ها وارد شدند. می خواهند فرزندان ما را از تعلیم و تربیت دور کنند. عادت دادن بچه ها به بازی ها و فیلم هایی که غیرتربیتی است از جمله چنین اقداماتی است. امروز هم که مدرسه ها را می خواهیم باز کنیم مثل دوران کرونا می‌گویند که مدارس را ببندید در حالی که مدارس خودشان باز است.

او بیان کرد:

سایر کشورها کمتر از شاخص آلودگی ۳۰۰ تعطیل نمی کنند ولی ما باید با شاخص ۱۵۰ تعطیل کنیم. شاخص‌های فرانسه، چین و مکزیک و... را که دیدیم همه شاخص ها بالا بود و تازه شاخص آلودگی هوای ما زیر ۲۰۰ است. تا باران و برف می شود مدارس را تعطیل می کنند. ما برای مدت مؤثر آموزش روزانه هزار میلیارد تومان هزینه می کنیم. البته ارزش افزوده کار معلمان ما بیش از این است. جامعه ما باید در معرض آموزش و پرورش مؤثر قرار بگیرد. هرزمان جان بچه ها در خطر باشد ما در تعطیلی پیش قدم می شویم و باید هم باشیم اما نه اینکه بر اساس جو رسانه‌های خارجی این کار را کنیم. باید ائتلافی بین انجمن اولیا و مربیان و مشارکت زنان در جامعه باشد. همچنین باید با خارج از کشور ارتباط داشت. تشکیل گروه مردمی، خیریه و انجمن ها مهم است.

نوری افزود:

باید از ظرفیت بازنشستگان استفاده کرد تا طراوت بیشتری در مجموعه زنان ایجاد شود و اثر آن را در کل جامعه خواهیم دید.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان