توافقات فنی ایران با آژانس نباید به مذاکرات وین وابسته شود | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 1 مرداد 1403 - 14:15

توافقات فنی ایران با آژانس نباید به مذاکرات وین وابسته شود

شماره: 13786
Aa Aa

ایران یا دیگر کشورها می‌توانند اورانیوم غنی‌کنند اما غنی‌سازی در سطحی که ایران در حال انجام آن است در یک برنامه غیرتسلیحاتی کاملاً غیرمعمول است.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌الملل انرژی اتمی ؛
توافقات فنی ایران با آژانس نباید به مذاکرات وین وابسته شود

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌الملل انرژی اتمی گفت که این نهاد بین‌المللی هنوز پیشنهادی از طرف ایران برای تمدید توافق فنی حاصل‌شده میان دو طرف دریافت نکرده است.

به گزارش اسپادانا خبر، گروسی در گفت و گو با شبکه بلومبرگ گفت: 

چنانچه این توافق تمدید نشود اطلاعاتی که از زمان آغاز آن در ماه فوریه جمع‌آوری شده‌اند پاک خواهند شد و این باعث وارد شدن لطمه به توانایی ما برای بازسازی اطلاعات مربوط به فعالیت‌های ایران از ماه فوریه به بعد خواهد شد. امیدوارم این اتفاق نیفتد اما هنوز با من تعاملی [برای تمدید تفاهم‌نامه] صورت نگرفته و امیدوارم به زودی با ایران وارد تعاملات مستقیم در خصوص این موضوع شویم. تفاهم فنی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مقوله‌ای جدا از مذاکرات جاری در وین برای بازگرداندن آمریکا به برجام است و نباید این دو را به هم وابسته کرد. من نیازی به اینکه [در مذاکرات وین] توافقی حاصل شود ندارم. امیدوارم آن توافق اتفاق بیفتد اما مسئله‌اش کاملاً جدا است. آنچه ایران با ما توافق کرده باید با خود ما تمدید شود یا اتفاق دیگری برایش بیفتد. این مسئله نباید به اتفاقات مربوط به میز مذاکرات برجام وابسته شود. ایران سلسله تعهداتی در قبال آژانس اتمی دارد که ارتباطی با نتایج یک روند مذاکراتی معین ندارد. پیوند برقرار کردن میان این دو که این روزها شاهد آن هستم بسیار بد است. این توافق نوعی چاره موقت بود که مجبور بودیم آن را بعد از مصوبه مجلس شورای اسلامی و تصمیم ایران برای کاهش محسوس بازرسی‌های ما ایجاد کنیم.

گروسی تصریح کرد:

چنانچه تفاهم‌نامه فنی با ایران تمدید نشود و اطلاعات مربوط به سایت‌های ایران از ماه فوریه پاک شوند،یک «سیاه‌چاله» اطلاعاتی در فعالیت‌های هسته‌ای ایران از ماه فوریه به بعد ایجاد خواهد شد. ایران یا هر کشور دیگری می‌توانند اورانیوم غنی‌کنند اما غنی‌سازی در سطحی که ایران در حال انجام آن است در یک برنامه غیرتسلیحاتی «کاملاً غیرمعمول» است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان